A csillagászati naptár szerint a nyár június 21-én kezdődött és szeptember 23-án ér véget, de a meteorológiai naptár szerint a nyár június 1-jén kezdődött és augusztus 31-én fejeződik be. Mi a különbség a csillagászati és a meteorológiai naptár között?
Mikor van a csillagászati nyár?
A csillagászati naptár a Napnak a Földhöz viszonyított helyzetén alapul. A Met Office kifejti, hogy: „A csillagászati naptár a Föld forgástengelyének 23,5 fokos dőlésszöge miatt határozza meg az évszakokat a Nap körüli pályájához képest.
„A csillagászati nyári szezon dátumai évről évre változhatnak. Idén a nyár június 20-án kezdődik és szeptember 22-én ér véget”.
A csillagászati nyár a napéjegyenlőségek és a napfordulók dátumaihoz is kapcsolódik.
Mikor van a meteorológiai nyár?
A meteorológiai évszakok az évet négy évszakra osztják, amelyek mindegyike három hónapból áll. A meteorológiai évszakok meghatározása: tavasz (március, április, május), nyár (június, július, augusztus), ősz (szeptember, október, november) és tél (december, január, február). Ez azt jelenti, hogy a meteorológiai nyár mindig június 1-jén kezdődik és mindig augusztus 31-én ér véget.
Miért vannak évszakok?
A Föld különböző évszakokat él meg a Föld forgástengelyének a Nap körüli pályájához viszonyított 23,5 fokos dőlésszöge miatt. A Met Office szerint: „Ez a dőlés azt jelenti, hogy a Föld Nap körüli pályáján (a mi naptári évünkben) a földgömb bizonyos területei a Nap felé dőlnek, míg más részei „el vannak dőlve tőle”. „Ez különbséget hoz létre a napsugárzás (vagy napfény) mennyiségében, amely eléri a Föld különböző részeit, és létrehozza az ingadozások globális ciklusát, amelyet évszakoknak nevezünk.”
Borítókép: Adobe Stock