Így lehet szép, virágos ablakpárkányod!

Ezt a cikket köszönjük a colore.hu női életmód magazinnak.

Itt a nyár, és kevés szebb látvány van a virágos ablakpárkányoknál. Nem minden virág, föld és láda alkalmas azonban arra, hogy ablakpárkányban tündököljön, úgyhogy végigvesszük, hogy mire érdemes odafigyelni, ha ilyesmiben gondolkozunk.

A virágos ablakpárkány nem mindenkinek megoldható, hiszen emeletes házban nem jellemző a párkány, vagy ha mégis, bizonytalan, hogy megmarad-e rajta a virágláda. Ha van erkély, hiába az emelet, nincs veszve minden, ugyanis egy kampós virágtartó segítségével belülre és kívülre is színkavalkádot varázsolhatunk.

Virágos ablakpárkány lépésről lépésre

A biztonság érdekében először is meg kell bizonyosodnunk arról, hogy párkányunk bírni fogja a rá nehezedő súlyt, és hogy nem is lejt, így nem fog senki fejére ráesni az ,,ültetvény”. Fontos, hogy a virágláda alja lyukas legyen! Ha gyárilag nincs rajta, mi is könnyedén kilyukaszthatjuk pár helyen egy fúró vagy egy éles szerszám, például dugóhúzó segítségével. Ha erkélyre rögzítjük, már vásárlás közben érdemes kipróbálni, hogy a láda beleillik-e a választott kampóba, mert érhetik meglepetések az embert a méretet és a formát illetően. Szükség lesz egy tálcára is, ami addig tartja a felesleges vizet, míg a talaj fel nem szívja azt.

virágok ültetése virágládákba

Mindig találjunk biztonságos helyet a virágládának! / Kép forrása: Shutterstock / Puzzlepix

A virágládát feltölthetjük a kertből kiásott, kezeletlen földdel, de akár azzal is, amit a kertészetekben veszünk, zsákban. Egy-egy ládába általában sok növény kerül, melyeknek gyökere a hetek múlásával egyre nő, úgyhogy érdemes tápoldatozni néha, hogy a növények végig teljes pompájukban tündökölhessenek a nyári hónapokban.

Mit ültessünk?

Az, hogy milyen virágokat választunk, jórészt rajtunk múlik: mit enged meg a pénztárcánk, milyen színeket kedvelünk, milyen virágokat szeretünk. Az egyik legnépszerűbb növény ilyen esetben a muskátli, ami tavasztól egészen őszig virágzik. Több fajtája van, a vastagabb szárú, bokrosabb és a futómuskátli a legnépszerűbbek. Ha eleget ültetünk ez utóbbiból, szépen lecsünghet erkélyünkről vagy ablakunkból. Titka a locsoláson túl, hogy az elszáradt virágokat akár naponta szedjük le, így adva teret az újaknak, és egyúttal a növénynek energiát, hogy újabb virágokat hozzon.

virágokkal teli ablakpárkány

A virágos ablakpárkány titka, hogy mindig szedjük le az elszáradt virágokat! / Kép forrása: Shutterstock / Puzzlepix

begónia ugyan nem csüng le, nagyon dús növény, úgyhogy ha eleget ültetünk belőle, teljesen be tudja nőni a rendelkezésre álló helyet. A muskátlival ellentétben ez nem viseli jól a tűző napot, úgyhogy olyan helyre tegyük, ahol csak reggeli vagy esti fény éri! Nem így a petúnia, amit minél több nap ér, annál jobban virágzik. Természetesen ehhez mérten az öntözését sem hanyagolhatjuk el! Ha hirtelen lehűl az idő, akkor érdemes védett helyre vinni, mert nehezen viseli a hűvöset – nem meglepő hát, hogy egynyári növény. Akárcsak a muskátli esetében, itt is úgy tudunk gondoskodni a bő virágzásról, hogy folyamatosan figyeljük, és ha elhalt virágokat látunk, leszedjük róla.

virágokkal teli ablakpárkány

A petúnia egynyári növény, így ne tervezzünk vele hosszabb távra / Kép forrása: Shutterstock / Puzzlepix

Jó választás lehet ablakba a büdöske, a dalmát harangvirág és a sokszínű szalvia is. Ha az a célunk, hogy minél vegyesebb legyen a felhozatal, összeválogathatunk különböző növényeket is. Rendkívül jól mutatnak egymás mellett a levendula lila virágai, a narancssárga körömvirág, a színes margaréták, a kék búzavirág vagy az örökzöldek, csak arra kell figyelnünk, hogy az összeültetett növények fény-és vízigénye megegyező legyen!

virágokkal teli ablakpárkány

Vegyesen is gondolkozhatunk, de ügyeljünk rá, hogy megegyezzen a növények fény- és napigénye! / Kép forrása: Shutterstock / Puzzlepix

Fejben már az őszre készülsz?

Vannak növények, amik őszig is bírják, úgyhogy ha ilyenekben gondolkodsz, ebből a cikkünkből láthatod, hogy miből érdemes beszerezni. Mint minden esetben, itt is az öntözés, a talaj tápoldatozása és a megfelelő mennyiségű napfény a fontos. Ha minden ideális, akkor virágaink még szeptemberben is vígan csalogathatják a tekinteteket ablakunkba.

További érdekes cikkekért látogasson el a colore.hu weboldalra.

Fagyos éjszakák a hét második...

Csütörtökön reggel a déli területek kivételével sokfelé felszakadozik a felhőzet, csapadék nem várható. A minimum...

Eső, havas eső és hó is eshet!

Kedden reggel borult, párás időre ébredhetünk, a keleti tájakon várható csapadék. A minimum hőmérséklet értéke -1 és +3

Változékony, csapadékos napok!

Pénteken reggel több helyen képződik pára és köd. A minimum hőmérséklet értéke -4 és +3 fok között alakul. Napközben...
7 napos előrejelzés

Budapest időjárás előrejelzése

Dec 11.
SZ
4
 
1
28mm
89%
Dec 12.
CS
4
 
1
Dec 13.
P
2
 
-2
Dec 14.
SZ
1
 
-2
Dec 15.
V
5
 
1
Dec 16.
H
6
 
5
Dec 17.
K
9
 
1
Dec 18.
SZ
7
 
-1
Dec 19.
CS
5
 
0
Dec 20.
P
5
 
1

Orvosmeteorológia

Orvosmeteorlógia FőorvosSüsi

UV index

süsi
0.16
Gyenge
Különlegesen érzékeny bőrűek és csecsemők kivételével óvintézkedés nem szükséges.
Maximális ajánlott napon tölthető idő:
Nagyon érzékeny bőr esetén:
45-60 perc
Érzékeny bőr esetén:
60-75 perc
Kevésbé érzékeny bőr esetén:
100-120 perc

A nap képe