Így alakul ki a szivárvány!

A fény tulajdonságai és viselkedése, valamint a vízcseppekkel való kölcsönhatása a természet egyik legszínesebb meteorológiai eseményét – a szivárványt – idézi elő. Minden a geometriában van.

A szivárvány akkor jön létre, amikor a napfény esőcseppekből a szemlélő szemébe szóródik.

A legtöbb esőcsepp gömb alakú, nem pedig a gyakran ábrázolt „könnycsepp” alak, és ez a gömb alakú forma biztosítja a szivárvány láthatóságának feltételeit. A napnak és az esőcseppeknek a megfigyelőhöz viszonyított helyzetének pontosan megfelelőnek kell lennie ahhoz, hogy szivárvány alakuljon ki:

A napnak a néző mögött kell lennie. A napnak alacsonyan kell lennie az égen, 42°-nál kisebb szögben a horizont felett. Minél lejjebb van a nap az égen, annál inkább egy szivárványívet fog látni a néző. 

Az esőcseppek mérete közvetlenül nem befolyásolja a szivárvány geometriáját, de a köd hajlamos jobban eloszlatni a hatást. A szivárványok csak napkelte vagy napnyugtakor jelennek meg félkör alakban a vízszintes talajon, amikor a nap pontosan a horizonton van, és az esetek többségében egy ív egy kisebb szakasza látható.

Mivel a víz sűrűbb, mint a levegő, a levegőből az esőcseppbe szögben haladó fény lelassul és irányt változtat, a fénytörésnek nevezett folyamat során. A napfény sok különböző hullámhosszúságú fényből áll, amelyek különböző mértékben lassulnak, és a fehér fény felhasad vagy szétoszlik, a rövidebb kék és lila hullámhossz pedig kissé megnövelt irányváltáson megy keresztül a vörös fény hosszabb hullámhosszai felé. Ha a fénynek a cseppbe jutási szögei megfelelőek, a cseppbe jutó fény egy része a csepp belső széléről visszaverődik, és kilép a cseppből, és ismét fénytörésen megy keresztül, amikor visszakerül a vízből a levegőbe. Különböző színek lépnek ki a cseppekből, körülbelül két fokkal változó szögben a vöröstől a liláig.

A megfigyelő által látott vörös fény a légkörben valamivel magasabb cseppekből származik, mint azok a cseppek, amelyek lila fényt szórnak a megfigyelő felé. 

A látható színek nem egy tiszta spektrum, a színek keverednek és elmosódnak. Az emberi szem számos árnyalatot képes megkülönböztetni, de továbbra is általánosan elterjedt a szivárvány hét színe, vörös, narancs, sárga, zöld, kék, indigó és lila (ROYGBIV).

A cikk eredeti, angol nyelvű forrása: www.metoffice.gov.uk.

Fagyos éjszakák a hét második...

Csütörtökön reggel a déli területek kivételével sokfelé felszakadozik a felhőzet, csapadék nem várható. A minimum...

Eső, havas eső és hó is eshet!

Kedden reggel borult, párás időre ébredhetünk, a keleti tájakon várható csapadék. A minimum hőmérséklet értéke -1 és +3

Változékony, csapadékos napok!

Pénteken reggel több helyen képződik pára és köd. A minimum hőmérséklet értéke -4 és +3 fok között alakul. Napközben...
7 napos előrejelzés

Budapest időjárás előrejelzése

Dec 11.
SZ
4
 
1
29mm
84%
Dec 12.
CS
4
 
1
Dec 13.
P
2
 
-2
Dec 14.
SZ
1
 
-2
Dec 15.
V
5
 
1
Dec 16.
H
6
 
5
Dec 17.
K
9
 
1
Dec 18.
SZ
7
 
-1
Dec 19.
CS
5
 
0
Dec 20.
P
5
 
1

Orvosmeteorológia

Orvosmeteorlógia FőorvosSüsi

UV index

süsi
0.16
Gyenge
Különlegesen érzékeny bőrűek és csecsemők kivételével óvintézkedés nem szükséges.
Maximális ajánlott napon tölthető idő:
Nagyon érzékeny bőr esetén:
45-60 perc
Érzékeny bőr esetén:
60-75 perc
Kevésbé érzékeny bőr esetén:
100-120 perc

A nap képe