Hogyan befolyásolja az időjárás a hangulatunkat és a szorongást?

Mindannyian ismerjük azt az érzést, amikor egy esős, borongós nap szinte beszippantja az energiánkat, vagy épp ellenkezőleg, egy napsütéses reggel lendületet ad az egész naphoz. De vajon miért van ilyen nagy hatással az időjárás a hangulatunkra? És hogyan kapcsolódik ez a szorongáshoz? Nézzük meg, milyen időjárási tényezők befolyásolhatják érzelmi állapotunkat, és mit tehetünk azért, hogy kevésbé legyünk kiszolgáltatottak az idő szeszélyeinek!

A napsütés ereje

A napsütéses órák száma közvetlenül hat a boldogságunkra – nem véletlen, hogy a „napfény vitaminjaként” emlegetett D-vitamin szintje összefügg a hangulatunkkal. Amikor kevesebb napfényt kapunk, például az őszi és téli hónapokban, a szerotoninszintünk is csökkenhet. Ez az úgynevezett szezonális affektív zavar (SAD), ami leginkább a borongós időjárású hónapokban sújtja az embereket. Érezhetjük magunkat kedvetlennek, leverteknek, sőt, még a szorongásunk is felerősödhet.

Ha úgy érzed, hogy a téli időszak teljesen kiszívja belőled az életkedvet, érdemes lehet egy „műnapfénylámpát” beszerezni, ami mesterségesen pótolja a napfényt. De a lehetőségeid itt nem érnek véget – folytasd az olvasást, hogy megtudd, hogyan lépj túl az időjárás hatásain!

Borús égbolt, borús gondolatok

Az esőcseppek monoton kopogása az ablakon néha megnyugtató, de máskor mintha a hangulatunk is összezsugorodna a sötét felhőkkel. A borús időjárás egyeseknél felerősítheti a szorongást vagy a melankóliát. Ennek hátterében nemcsak biológiai tényezők, hanem pszichológiai hatások is állnak.

Például a sötét, szürke táj gyakran az elszigeteltség érzését idézheti elő.

És mit tegyünk, ha már nem csak az időjárás nyomja ránk a bélyegét, hanem a szorongás is teljesen eluralkodik rajtunk? Ilyenkor érdemes lehet szakember segítségét kérni a lelki problémáink megoldására, aki például online kognitív viselkedésterápia alkalmazásával tud segíteni.

Ez a módszer nemcsak hatékony, de kényelmesen, otthonról is elérhető.

Nyár: a kettős élmény

A nyár általában a vidámság és feltöltődés időszaka, de nem mindenki éli meg ugyanolyan pozitívan. A hőség például fokozhatja az ingerlékenységet és a stresszt, különösen akkor, ha már eleve hajlamosak vagyunk a szorongásra. A meleg időjárás ugyanis növelheti a pulzusszámot és a légzési frekvenciát, amit a test „veszélyhelyzetként” értelmezhet.

Ezért érdemes figyelni arra, hogy ne csak a hangulatunkat, de a testünket is karbantartsuk: maradjunk hidratáltak, tartsunk hűvös pihenőket, és próbáljunk rendszeresen relaxálni.

Hogyan fordíthatjuk a javunkra az időjárást?

Bármennyire is úgy tűnik, hogy az időjárás uralja a hangulatunkat, a helyzet valójában fordítva is működhet. A tudatos tevékenységek, mint például egy séta a friss levegőn, a szorongáscsökkentő légzőgyakorlatok vagy akár egy forró tea melletti meditáció segíthetnek abban, hogy visszanyerjük az irányítást.

Ha pedig még több hasznos tippet szeretnél olvasni arról, hogyan tehetsz a szorongásod ellen, rengeteg érdekes cikket találsz a Tudatosság Klub oldalán. További cikkek itt.

Összegzés

Az időjárás hatása a hangulatunkra és szorongásunkra kétségtelenül jelentős, de nem kell, hogy teljesen kiszolgáltatottak legyünk neki. Néhány tudatos szokás és praktika segíthet abban, hogy jobban kezeljük a környezetünk változásait. És ne felejtsd: ha úgy érzed, hogy a szorongásod meghaladja az időjárás változásai által okozott ingadozásokat, kérj bátran segítséget, mert az első lépés mindig a tudatos döntés.

A fenti cikk szponzorált tartalomként jelent meg oldalunkon.

Szükség lesz az esernyőkre!

Csütörtökön reggel sokfelé megnövekszik a felhőzet és több helyen várható eső, záporeső, néhol zivatar. A minimum...

Zivatarokkal érkezik a...

Szerdán reggel országszerte megnövekszik a felhőzet és beborul az ég. A Dunántúlon helyenként várható gyenge eső...

Hidegfront a láthatáron!

Kedden reggel változóan felhős lesz az ég, egy-egy zápor kialakulhat, de számottevő mennyiségű csapadék nem várható. A...
7 napos előrejelzés

Budapest időjárás előrejelzése

Júl 17.
CS
24
 
17
19mm
63%
25km/h
ÉNy
Júl 18.
P
25
 
17
5mm
85%
Júl 19.
SZ
31
 
18
Júl 20.
V
33
 
20
Júl 21.
H
35
 
18
Júl 22.
K
30
 
18
23km/h
ÉNy
Júl 23.
SZ
29
 
18
Júl 24.
CS
27
 
16
Júl 25.
P
27
 
16

Orvosmeteorológia

Orvosmeteorlógia FőorvosSüsi

UV index

süsi
6.25
erős
Széles karimájú kalap, napszemüveg, érzékenyebbeknek napernyő, fedetlen testrészekre fényvédő krém alkalmazása indokolt!
Maximális ajánlott napon tölthető idő:
Nagyon érzékeny bőr esetén:
20-30 perc
Érzékeny bőr esetén:
25-35 perc
Kevésbé érzékeny bőr esetén:
45-60 perc

A nap képe