Sokan azt hiszik, hogy a nyári autózás nem rejt magában veszélyeket, hiszen nem csúszik az út, nincs jég vagy köd, de a tűző napfény és nagy esőzések is megnehezíthetik a dolgunkat vezetés közben.
A nyár a nagy kirándulások, túrázások és kiruccanások időszaka, sokan pedig már alig várják, hogy autóba pattanhassanak, hogy a Balaton vagy épp a tengerpart felé indulhassanak. Különösen hétvégén nagy a forgalom, a nyári időjárás pedig nem mindig előnyös vezetés szempontjából. Amúgy télen a hó, a jég, és a köd jelent komoly kockázatot, addig nyáron a tűző napfény és a nagy esőzések. Ilyen körülmények között is fokozottabban oda kell figyelnünk arra, hogyan közlekedünk az autónkkal.
Lássuk, mire érdemes figyelni nyáron, hogy ilyenkor is biztonságosan közlekedhessünk?
Készítsünk fel autónkat a nyári közlekedésre
Először is, érdemes kellő figyelmet fordítunk arra, hogy az autónk a lehető legjobb állapotban legyen a nyári közlekedéshez. Az autó nyári felkészítését már tavasz végén érdemes elkezdeni, de legkésőbb a nagyobb utazások előtt célszerű megejteni. Az első lépés, hogy megfelelő abroncs kerüljön fel az autónkra. Nyáron a nyári gumi elengedhetetlen ahhoz, hogy balesetmentesen közlekedhessünk. Amikor a hőmérséklet tartósan 7 fok fölötti, akkor eljött a nyári gumik ideje. Aki négyévszakos gumival közlekedik, természetesen nem megússza a cserét, ugyanakkor egy ellenőrzést, illetve egy centríroztatást neki sem árt elvégeztetni.
Ha pedig végeztünk a gumiszervizben, felkereshetjük az autószerelőt is, hogy egy általános ellenőrzést végezzen az autón. A tél megviseli a karosszériát, de a féket, a motort és a váltót is, így ezeket nem árt megnézetni, ahogyan a folyadékszintek is megérdemelnek egy ellenőrzést. Természetesen a klímáról sem szabad megfeledkeznünk, hiszen nagyon kellemetlen, ha pont egy hosszú utazás alkalmával döbbenünk rá, hogy nem úgy működik, ahogyan kellene – írja az AutógumiAkció.
Így vezessünk erős napsütés és nagy esőzések esetén
A nyári vezetés legnagyobb kockázatai időjárási szempontból a nagy esőzések, illetve a tűző nap. Ez utóbbit nem szokták olyan nagy gondnak tekinteni, pedig számos baleset forrása volt már az, hogy a sofőrt elvakította a nap.
Ilyen esetekben fontos, hogy használjuk a napellenzőt és a napszemüveget, ma már dioptriás napszemüveget is lehet kapni, tehát a szemüvegeseknek sem kell erről lemondani. A követéi távolság betartása is lényeges ilyenkor, ahogyan a kereszteződések óvatosabb megközelítése. Emellett arra sem árt odafigyelni, hogy mikor közlekedünk. Ha alacsonyan tűz a nap, akkor nagy rá az esély, hogy elvakít minket, tehát, ha tehetjük, ne ilyenkor induljunk útnak.
Természetesen ugyanezt mondhatnánk, ha nagyon szakad az eső. Esőben is fokozott odafigyelésre van szükség, a sebességhatárok és a követési távolság pontos betartására, de az is fontos, hogy ne essünk pánikba, ha egy vizes folton megcsúszik az autó. Ilyenkor vegyünk le a lábunkat a gázról, és ne tapossunk a fékbe. A tompított fényszóró használata is fontos ilyenkor a látás és a láthatóság érdekében.