Miközben világszerte népszerűsítik őket, mint a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésének kulcsfontosságú fegyverét, a napelemek élettartama legfeljebb 25 év. Szakértők szerint több milliárd panelt végül mind ártalmatlanítani és cserélni kell.
„A világ több mint egy terawatt napelem kapacitást telepített. A közönséges napelemek teljesítménye körülbelül 400 W, tehát ha a háztetőket és a napelemes farmokat is számoljuk, akkor akár 2,5 milliárd napelem is lehet.” – mondja Dr. Rong Deng , a napelemek újrahasznosításának szakértője az ausztráliai Új-Dél-Wales Egyetemen. A brit kormány szerint több tízmillió napelem van az Egyesült Királyságban. De hiányzik a selejtezésükhöz és újrahasznosításukhoz szükséges speciális infrastruktúra. Energetikai szakértők sürgős kormányzati intézkedésekre szólítanak fel a közelgő globális környezeti katasztrófa megelőzése érdekében.
„2050-re hulladékhegy lesz, hacsak most nem indítjuk el az újrahasznosítási láncokat”
– mondja Ute Collier, a Nemzetközi Megújuló Energia Ügynökség igazgatóhelyettese.
„Egyre több napelemet gyártunk – ami nagyszerű -, de hogyan fogunk kezelni a hulladékot?” kérdezi. Remélhetőleg jelentős lépésre kerül sor június végén, amikor Franciaországban hivatalosan is megnyílik a világ első, a napelemek teljes körű újrahasznosításával foglalkozó gyára. A ROSI, a napelemek újrahasznosítására szakosodott cég, amely a létesítmény tulajdonosa az alpesi Grenoble városában, reméli, hogy végül képes lesz kitermelni és újra felhasználni az egység alkatrészeinek 99%-át. Az üveg előlapok és az alumínium keretek újrahasznosítása mellett az új gyár szinte az összes olyan értékes anyagot visszanyerhet a panelekben, mint az ezüst és a réz, amelyek jellemzően a legnehezebben kinyerhető anyagok közé tartoznak. Ezek a ritka anyagok a későbbiekben újrahasznosíthatók, és újra felhasználhatók új, erősebb napelemek előállítására.
Azért van olyan kevés lehetőség a napelemek újrahasznosítására, mert a közelmúltig nem sok hulladékot kellett feldolgozni és újra felhasználni. A hazai napelemek első generációja még csak most jár használható élettartama végéhez. Mivel ezek az egységek most közelednek a nyugdíjazáshoz, a szakértők szerint sürgős intézkedésre van szükség. Nicolas Defrenne szerint Franciaország már most is vezető szerepet tölt be az európai nemzetek között a fotovoltaikus hulladékok feldolgozása terén. Szervezete, a Soren a ROSI-val és más cégekkel együttműködve koordinálja a napelemek leszerelését Franciaország-szerte. „A legnagyobb [leszerelés] három hónapig tartott” – emlékszik vissza Defrenne úr. „A Franciaországban tavaly eladott összes új napelem tömege 232 000 tonna volt – tehát mire 20 év alatt elhasználódnak, ennyit kell majd begyűjtenem évente. „Amikor ez megtörténik, személyes célom az, hogy biztosítsam, Franciaország a világ technológiai vezetője legyen.”
A cikk eredeti, angol nyelvű forrása: BBC/Daniel Gordon