A 2023-as év az eddigi legmelegebb év, amelyet az ember okozta éghajlatváltozás és a természetes El Niño időjárási esemény is felerősített.
A tavalyi év körülbelül 1,48 Celsius-fokkal volt melegebb a hosszú távú átlagnál– közölte az EU klímaszolgálata. A BBC elemzése szerint július óta szinte minden nap új globális hőmérsékleti-emelkedés tapasztalható az évszakhoz képest.
A tengerfelszín hőmérséklete a korábbi csúcsokat is megdöntötte. Ezek a globális rekordok közelebb viszik a világot a kulcsfontosságú nemzetközi klímacélok megsértéséhez.
„Nem csak az döbbent meg, hogy [2023] rekordot döntött, hanem az az érték, amellyel a korábbi rekordokat megdöntötte”
– jegyzi meg Andrew Dessler, a Texas A&M Egyetem légkörtudományi professzora.
Köztudott, hogy a világ sokkal melegebb, mint 100 évvel ezelőtt , mivel az emberek folyamatosan rekord mennyiségű üvegházhatású gázt, például szén-dioxidot bocsátanak ki a légkörbe. De 12 hónappal ezelőtt egyetlen jelentős tudományos szervezet sem jósolta, hogy 2023 a feljegyzések legmelegebb éve lesz, a Föld éghajlatának bonyolult viselkedése miatt. A világ 2023 második felében figyelemreméltó, szinte töretlen napi rekordsorozatba kezdett.
A BBC Copernicus Climate Change Service adatainak elemzése szerint több mint 200 napon új napi globális hőmérsékleti rekord született.
Ez a közelmúltbeli hőmérséklet-emelkedés főként az El Niño-körülményekre való gyors átálláshoz köthető, amely a hosszú távú emberi eredetű felmelegedés mellett következett be.
Az El Niño egy természetes esemény, amikor a Csendes-óceán keleti részének melegebb felszíni vizei további hőt bocsátanak ki a légkörbe. A levegő hőmérséklete azonban szokatlanul korán megemelkedett ebben az El Niño fázisban – a teljes hatás csak 2024 elején várható, miután az El Niño elérte a maximális erejét.
A 2023-as melegség másik figyelemre méltó jellemzője, hogy nagyjából világszerte érezhető. Ez a globális rekord meleg 2023-ban számos szélsőséges időjárási eseményt rontott a világ nagy részén – az intenzív hőhullámoktól és erdőtüzektől Kanadában és az Egyesült Államokban, a hosszan tartó szárazságig, majd áradásokig Kelet-Afrika egyes részein.
„Ezek nem csak statisztikák” – mondja Petteri Taalas professzor, a Meteorológiai Világszervezet 2016 és 2023 közötti főtitkára. „Az extrém időjárás nap mint nap tönkreteszi az életeket és a megélhetést.”
A cikk forrása: BBC