A mai napon kitört az izlandi Fagradalsfjall vulkán. A szélesebb Fagradalsfjall vulkáni rendszer a Reykjanes-félsziget déli részén eruptív repedésekből (hasadékraj), kúpokból és lávamezőkből áll. A Fagradalsfjall melletti területen 2021 februárja óta erős szeizmikus válság kezdődött, amelyet a magma kis mélységben történő behatolásaként értelmeztek. Ez vezetett a vulkán első történelmi kitöréséhez 2021. március 19-én.
A Global Volcanism Project adatbázisában használt izlandi vulkánok katalógusa szerint a Fagradalsfjall hasadékraj a nagyobb Krýsuvík–Trölladyngja vulkáni rendszer délnyugati ágának vagy másodlagos részének tekinthető. Különböző publikációk szerint, a Fagradalsfjall-t saját vulkáni rendszernek (vagy tágabb értelemben vett vulkánnak) tekinthető.
A vulkán szerda délután tört ki újból, a kitörésre már számítani lehetett az elmúlt napokon. Az Izlandi Meteorológiai szolgálat felhívja mindenki figyelmét a kitörés helye közelében hirtelen fellépő gázszennyezésre. A kitörés, amely tegnap kezdődött, Merardalirban folytatódik. Körülbelül 400 földrengést mértek, és ezek kevesebbek és kisebbek, mint a kitörés előtt. Ez várható, ha összehasonlítjuk a tavalyi Fagradalsfjall kitöréssel. ” Valószínű, hogy a gázkibocsátás miatt szennyezés észlelhető, és az embereknek erősen javasoljuk, hogy további értesítésig ne közelítsék meg a kitörést, mivel a helyzet bizonytalan. A tudósok értékelik a kitörést az új helyen, és holnap felállítják a gázmonitorokat.” – olvasható a Meteorológiai Szolgálat weboldalán.
Ma 13:18 GMT-kor a láva áradni kezdett a Reykjanes-félszigeten, Grindavík városának közelében lévő Fagradalsfjall körüli talajhasadékból. A kitörés az elmúlt napok intenzív szeizmikus tevékenységét követi. A kitörés helyszíne közel áll a tavalyi kitöréshez, amely körülbelül hat hónapig tartott. Az izlandi meteorológiai szolgálat szerint a repedés pontos helye Meradalirban található, körülbelül 1,5 km-re északra a Stóri-Hrútur-hegytől. A terület Izland délnyugati részén található, körülbelül 15 km-re a Keflavik nemzetközi repülőtértől és körülbelül 25 km-re Reykjavík nagyvárosi területétől. A kitörés viszonylag kicsinek tekinthető, és elhelyezkedéséből adódóan csekély a lakott területek vagy a kritikus infrastruktúra veszélyeztetettsége. Előfordulhat azonban, hogy a gázkibocsátás miatt szennyezés észlelhető, ezért nem tanácsos az embereknek a helyszínre látogatni.
Jelenleg nem volt fennakadás az Izlandra induló és onnan induló járatokon, és a nemzetközi légi folyosók továbbra is nyitva állnak. A kitörést repedéskitörésnek minősítik (gyakran izlandi típusúnak nevezik), és általában nem eredményez nagy robbanásokat vagy jelentős hamutermelést a sztratoszférában.
forrás: https://en.vedur.is/