A zöld lobbi egyesek számára talán már unalmas téma – nem is vitatjuk, hogy ne élnének vissza sokan a környezetbarát, fenntartható kifejezésekkel. Ma már azonban az Európai Unió is egyre szigorúbb szabályozásokat vezet be annak érdekében, hogy kizárólag azok a cégek, azokat a termékeket és szolgáltatásokat nevezhessék zöldnek, amelyek valóban azok. Az biztos, hogy a mezőgazdaság terén mindez égető kérdés – a technológia és az új trendek pedig merőben felforgathatják az ágazati sémákat. Magyarországon pedig karrierszempontból is érdemes tisztában lenni ezekkel, hiszen az egyik legfőbb foglalkoztatási területről van szó.
Miért vonzó szektor a mezőgazdaság álláskeresői, munkavállalói szempontból?
Földünk művelése, az élelmiszer-ellátás ősi hagyományok, a mezőgazdaság pedig ma a modern világ alappillére is egyben – hazánk gazdaságát, GDP-jét szintén erősen meghatározza, milyen hatékonyan működik a szektor, milyen mértékű és minőségű a szakemberek utánpótlása.
Épp ezért is egyre több munkáltató ad vonzó lehetőségeket a munkavállalóinak, köztük magas fizetéssel, bónuszokkal, tanulási, fejlődési lehetőségekkel. Egyes vidéki régiókban pedig különösen sok munkahely fellelhető – idetartozik a baranyai térség is, Pécs környéke. Az aktuális állásokra pedig a https://pecsallas.hu/allasok/mezogazdasag-kornyezetvedelem linken is jelentkezhetünk a helyi munkakereső PecsAllas.hu oldalán.
Múlt, jelen és jövő – avagy hogyan és miképp változik a szemünk láttára a mezőgazdasági ágazat?
Az ágazat mindennapi működése az elmúlt években, évtizedekben óriási változáson és átalakuláson ment keresztül, akárcsak szinte minden más szektor. Az automatizáció, a digitalizáció és a modern megoldások ugyanis felforgatták az addig jól ismert mezőgazdasági sémákat. Olyan eszközei vannak ma már a gazdálkodóknak, melyekkel még hatékonyabbá és fenntarthatóbbá válhat a termelés, ami a gazdaság mellett a munkaerőpiacra is jelentős hatással van, hiszen új tudásra, szakemberekre, készségekre és kompetenciákra van szükség az érvényesüléshez.
Zöld megoldások és valóban fenntartható, hatékony környezetvédelmi technikák jelentek meg az ágazatban
Nagy kérdés, hogy a múlt értékeinek és jó gyakorlatainak megőrzése mellett hogyan lehet alkalmazni a jövő technológiáit. A helyi gazdaságok és vállalkozások is egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az efféle innovációkra, a termelési hatékonyság lehető legszélesebb megteremtésére. Az ökológiai gazdálkodás, a megújuló energiaforrások használata és az innovatív hulladékgazdálkodási megoldások mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a mezőgazdaság még inkább zölddé és környezetbarát területté váljon. Az ökológiai gazdálkodásban pedig jó esetben az új generációk, vagyis a fiatalok is kiveszik majd a részüket – ehhez viszont az kell, hogy a munkáltatók és az állam minél jobban megbecsülje munkájukat.
A cikk végén az alábbi megjegyzést tesszük: A fenti cikk szponzorált tartalomként jelent meg oldalunkon.