Igaz, hogy a forró napsütésben termel legjobban a napelem?

Az utóbbi években a napelemek népszerűsége robbanásszerűen megnőtt, hiszen egyre többen ismerik fel a fenntartható energiaforrásokban rejlő lehetőségeket. Azonban a napelemek működése körül számos félreértés és tévhit kering, amelyek közül az egyik leggyakoribb az, hogy a napelemek akkor termelnek a legjobban, amikor a legforróbb a napsütés. De vajon valóban így van ez? Nézzük meg közelebbről!

Miért nem termel jól a napelem forró napsütésben?

Sokan azt gondolják, hogy minél melegebb van, annál jobb a napelem teljesítménye, hiszen erősebb a napsugárzás. Ez azonban csak részben igaz. A napelemek ugyanis a napsugárzást alakítják át elektromos energiává, de ez nem jelenti azt, hogy a hőség növeli a hatékonyságot. Valójában a túl magas hőmérséklet kifejezetten káros lehet a napelemek teljesítményére.

A napelemek szilícium alapú félvezető technológiával működnek, amely érzékeny a hőmérsékletre. Amikor a hőmérséklet emelkedik, a napelemek belső ellenállása is nő, ami csökkenti az elektromos áram termelésének hatékonyságát. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy egy 40 fokos kánikulában a napelem kevesebb energiát termelhet, mint egy kellemes, 20-25 fokos napon, amikor a napfény ugyan erős, de a hőmérséklet nem túlságosan magas.

Hogyan befolyásolja a hosszú hőség a napelemek termelését?

Hosszú, forró nyári napokon, amikor a hőmérséklet tartósan 40 fok körül vagy afölött van, a napelemek teljesítménye jelentős mértékben csökkenhet. Ilyen extrém körülmények között a panelek hőmérséklete akár 60-70 fokra is felmelegedhet, ami drámaian csökkenti az energiaátalakítás hatékonyságát.

Ezen túlmenően a hőség hosszú távon károsíthatja a panelek élettartamát is, mivel a folyamatos hőterhelés mikroszkopikus repedéseket okozhat a szilíciumban, ami idővel az egész rendszer teljesítményének romlásához vezethet. Ezért fontos, hogy a napelemeket megfelelően szellőző környezetben helyezzük el, hogy minimalizáljuk a hőmérsékleti hatásokat.

A napelemek optimális működési hőmérséklete körülbelül 20-25 Celsius fok között van. Ilyen hőmérsékleten a szilícium alapú napelemek képesek a legjobb hatékonysággal átalakítani a napfényt elektromos árammá. Ahogy korábban említettük, a magasabb hőmérsékletek növelik a panelek belső ellenállását, ami csökkenti a termelést.

Érdemes megjegyezni, hogy a napelemek általában hidegebb időben is jól teljesítenek, amennyiben erős a napsütés. Télen, amikor a levegő hűvösebb, de a napfény erős, a panelek jobban tudják hasznosítani a napenergiát, mint egy forró nyári napon.

Magyarországon mely hónapok a legideálisabbak?

A SolarGo szerint Magyarországon a legideálisabb hónapok a napelemek számára általában tavaszra és őszre esnek. Április és május, valamint szeptember és október hónapokban az időjárás általában mérsékelt, a hőmérséklet kellemes, és a napsütéses órák száma is magas. Ezekben az időszakokban a napelemek teljesítménye közel az optimális szinten mozoghat.

Nyáron, bár a napsütéses órák száma nagyon magas, a nagy hőség miatt a napelemek hatékonysága csökkenhet. Ezzel szemben télen, bár hideg van, a rövidebb nappalok és a gyakori felhős időjárás miatt kevesebb napenergia hasznosítható. Azonban egy napfényes téli napon, ha a hőmérséklet fagypont körül van, a napelemek meglepően jól teljesíthetnek.

Mi várható a jövőben a globális felmelegedés hatására?

A globális felmelegedés hatásai már most érezhetőek, és ez a jövőben is befolyásolni fogja a napelemek teljesítményét. Ahogy a hőmérséklet emelkedik, egyre gyakoribbak lesznek a hőhullámok, ami csökkentheti a napelemek hatékonyságát a nyári hónapokban. Ezért egyre fontosabbá válik a napelem-rendszerek tervezésekor figyelembe venni a hőmérsékleti hatásokat, és olyan technológiákat fejleszteni, amelyek ellenállóbbak a magas hőmérséklettel szemben.

Emellett a jövőben a napelemek elhelyezésének optimalizálása is kulcsfontosságú lehet. Például a tetőn elhelyezett panelek mögött szellőzőréseket kialakítva csökkenthető a hőfelhalmozódás, vagy akár a napelemeket hűtőrendszerekkel is elláthatják a maximális hatékonyság érdekében.

Összességében, bár a globális felmelegedés kihívásokat jelenthet a napelemek hatékonyságára nézve, a technológia fejlődése és a megfelelő tervezés lehetővé teszi, hogy továbbra is kihasználjuk a napenergia előnyeit, miközben minimalizáljuk a hőség okozta negatív hatásokat.

A fenti cikk szponzorált tartalomként jelent meg oldalunkon.

Melyik a jobb választás...

Amikor új gázkazán beszerzése vagy meglévő készülék cseréje előtt állunk, számos kérdés merülhet fel. Két népszerű...

Ezek a legfontosabb őszi kerti

Ezt a cikket köszönjük a colore.hu női életmód magazinnak. Talán nem is gondolnád – főleg, ha új vagy a...

Megérkezik a tél: országos...

Kedd: Sokfelé ébredhetünk ködös, borult időre. Napközben erősen felhős vagy borult lesz az ég, gyenge eső, záporeső...
7 napos előrejelzés

Budapest időjárás előrejelzése

Nov 19.
K
9
 
3
3mm
22%
Nov 20.
SZ
12
 
5
15mm
77%
Nov 21.
CS
9
 
-1
6mm
50%
22km/h
NyÉNy
Nov 22.
P
5
 
-1
5mm
50%
Nov 23.
SZ
3
 
-3
3mm
50%
Nov 24.
V
4
 
-3
Nov 25.
H
5
 
1
Nov 26.
K
11
 
2
Nov 27.
SZ
9
 
1
Nov 28.
CS
8
 
0

Orvosmeteorológia

Orvosmeteorlógia FőorvosSüsi

UV index

süsi
0.54
Gyenge
Különlegesen érzékeny bőrűek és csecsemők kivételével óvintézkedés nem szükséges.
Maximális ajánlott napon tölthető idő:
Nagyon érzékeny bőr esetén:
45-60 perc
Érzékeny bőr esetén:
60-75 perc
Kevésbé érzékeny bőr esetén:
100-120 perc

A nap képe