Egyre több bizonyíték van arra, hogy a hő káros a terhes nőkre és születendő babáikra. Mit lehet tenni megvédésük érdekében?
Edrisa Sinjanka szenvedélyesen dolgozik szülésznőként Kenebában, egy vidéki faluban a nyugat-afrikai gambiai faluban. „Nagyon szeretem a munkámat, szeretek segíteni a terhes nőknek” – mondja. De ez nem mindig olyan egyszerű. Szinjankába gyakran kiszáradva, repedező ajkakkal és fejfájásra panaszkodva jönnek a nők. A terhesség kimerítő, és néhány nő túl fáradt ahhoz, hogy vajúdjon. Észrevesz más aggasztó jelenségeket is. „Időnként vannak olyan nők, akik [halvaszületéssel] jönnek, és azon töprengenek: mi történik? Miért vannak ilyen problémáik a terhes nőknek?”
Sinjanka megérzése az, hogy Gambia magas hőmérséklete szerepet játszik ezekben a tragédiákban. Észrevette, hogy páciensei, főként a megélhetési munkások, akik minden nap órákat töltenek a tűző napon fáradozva, a terhesség alatt rosszabb hőstressz tüneteit mutatják, mint a védett irodákban dolgozóknál. Ez aggodalomra ad okot, ami miatt Sinjanka 2019-ben csatlakozott egy helyi kutatási projekthez, mint helyszíni terepi koordinátor Kenebán. A projektet Ana Bonell, a London School of Hygiene and Tropical Medicine (LSHTM) akadémiai klinikusa vezette a Gambia Orvostudományi Kutatóegységében. A projekt célja annak megértése volt, hogy a hőstressz hogyan befolyásolja a megélhetési gazdálkodóként dolgozó terhes nők fiziológiáját, és milyen hatással van a születendő gyermekekre.
A vizsgálat során 92 várandós gazdálkodót Kenebában és környékén kéthavonta egyszer megvizsgáltak a hőstressz jelei miatt, miközben napi feladataik végzésével foglalkoztak. Amit Bonell felfedezett, az megdöbbentő volt: minden 1 C-os (1,8 F) hőmérséklet-emelkedésnél a magzati stressz – amit a gyors szívverés és a méhlepénybe irányuló csökkent véráramlás jelez – 17%-kal nőtt . Az anyák harmada tapasztalt ilyen tüneteket.
Gambiában, ahol a hőmérséklet elérheti a 45 C-ot (115 F) és átlagosan 1 C- kal (1,8 F) nőtt az elmúlt hatvan évben , ez jelentős potenciális kockázatot jelent. Az ilyen szélsőséges hőmérsékleti értékek világszerte visszhangot kapnak, és hivatalosan is 2023 a legmelegebb év – bár a legújabb bizonyítékok szerint 95%-os esély van arra, hogy 2024 túlszárnyalja ezt . A nagy meleg veszélyeztetheti az emberi egészséget, különösen a kisgyermekek, az idősek és a krónikus egészségi állapotúak esetében. De egészen a közelmúltig egy sebezhető csoportot nagyrészt figyelmen kívül hagytak : a várandós anyákat.
A terhesség alatt a hormonális változások és a táguló bőrfelület növeli a hőnek való kitettséget. A kényelmetlenségtől eltekintve egyre több bizonyíték támasztja alá, hogy a szélsőséges hőség káros hatással lehet mind az anyára, mind a születendő babára, a magas vérnyomástól a halvaszületésig.
Forrás:BBC