Extrém időjárási események 2023 nyaráról!

Hő. Erdőtüzek. Szakadó eső. Tájfunok és hurrikánok. Az északi félteke nagy részét szélsőséges időjárás sújtotta ezen a nyáron. Nem mindegyik esemény köthető azonnal az éghajlatváltozáshoz. Eltarthat egy ideig, amíg a tudósok felderítik, mi is történik pontosan – ráadásul a bolygó természetes időjárási és éghajlati rendszerei erősek, és az időjárást is befolyásolják.

Ám az elmúlt hetekben jelentős meteorológiai rekordok dőltek meg gyors egymásutánban, a klímaváltozással foglalkozó szakértők aggodalmára. A nyár végéhez közeledve tekintsük vissza, mi történt a földön – és hogyan kapcsolódik ez a klímaváltozáshoz.

Az Egyesült Királyságban a nyár eleji langyos napok távoli emléknek tűnhetnek a hetekig tartó bizonytalan időjárás után – de idén az Egyesült Királyságban az eddigi legmelegebb június volt. Az átlaghőmérséklet a nappalokat és a hűvösebb éjszakákat is számolva 15,8 C volt. Ez 0,9 Celsius-fokkal megdöntötte a korábbi rekordot, és jelentős ugrás volt az éghajlati viszonylatban. Az Egyesült Királyság 97 területéből 72-ben rekord hőmérsékletet értek el.

Július első hetében volt a bolygó minden idők legmelegebb napja, amikor a globális átlaghőmérséklet elérte a 17,23 fokot. Ezzel megdöntötte a korábbi 2016-os rekordot, 16,92 fokos hőmérsékletet.

A Földközi-tengeren emberek milliói látták testközelből, hogyan néz ki az extrém hőség. Két hosszú hőhullám, az ókori görög mitológia baljós alakjai után elnevezett Cerberus és a Caronte sújtotta a régió országait.

Olaszországban minden várost piros riasztás alá helyeztek – Rómában 40 fok felett alakultak a csúcshőmérséklet értékei. Athénban az Akropolisz – Görögország legnépszerűbb turisztikai látványossága – kénytelen volt bezárni, hogy megvédje a látogatókat a potenciálisan végzetes hőségtől.

Algériában és Tunéziában pedig 48 fokra emelkedett a hőmérséklet.

A hőség száraz körülményeket teremtett a Földközi-tengeren végigsöprő erdőtüzekhez. Július 1. és 25. között Görögországban a hatalmas tüzek egymillió tonna szén-dioxidot bocsátottak ki. A hónap végére a World Weather Attribution csoport tudósai – amely az éghajlatváltozás bizonyos szélsőséges időjárási eseményekben betöltött szerepét vizsgálja – elemezték az adatokat, és arra a következtetésre jutottak, hogy a hőhullámok „gyakorlatilag lehetetlenek lettek volna” az ember által előidézett klíma nélkül.

A júniusban kezdődött El Niño hozzájárulhat ahhoz, hogy 2023 a valaha volt legmelegebb év legyen – vélik a tudósok.

A kínai fővárosban, Pekingben 140 éves rekordot döntött meg a lehullott eső. Az árvizek utakat és hidakat rongáltak meg, autókat süllyesztettek el és építkezéseket tettek tönkre.

A szélsőséges időjárás hatása a különböző országokban arra emlékeztet, hogy az emberek reakciója létfontosságú. Idén nyáron az ENSZ és a vezető klímatudósok ismét felszólították a kormányokat, hogy tartsák be az éghajlatváltozás sürgős leküzdésére vonatkozó ígéreteiket.

A tudósok szerint az idei nyár az éghajlatváltozás súlyosbodásával várható események jele.

 

A cikk angol nyelvű forrása: BBC

Fagyos éjszakák a hét második...

Csütörtökön reggel a déli területek kivételével sokfelé felszakadozik a felhőzet, csapadék nem várható. A minimum...

Eső, havas eső és hó is eshet!

Kedden reggel borult, párás időre ébredhetünk, a keleti tájakon várható csapadék. A minimum hőmérséklet értéke -1 és +3

Változékony, csapadékos napok!

Pénteken reggel több helyen képződik pára és köd. A minimum hőmérséklet értéke -4 és +3 fok között alakul. Napközben...
7 napos előrejelzés

Budapest időjárás előrejelzése

Dec 12.
CS
4
 
1
Dec 13.
P
4
 
0
Dec 14.
SZ
1
 
-2
Dec 15.
V
5
 
1
Dec 16.
H
6
 
5
Dec 17.
K
9
 
1
Dec 18.
SZ
7
 
-1
Dec 19.
CS
5
 
0
Dec 20.
P
5
 
1

Orvosmeteorológia

Orvosmeteorlógia FőorvosSüsi

UV index

süsi
1
Gyenge
Különlegesen érzékeny bőrűek és csecsemők kivételével óvintézkedés nem szükséges.
Maximális ajánlott napon tölthető idő:
Nagyon érzékeny bőr esetén:
45-60 perc
Érzékeny bőr esetén:
60-75 perc
Kevésbé érzékeny bőr esetén:
100-120 perc

A nap képe