Életveszélyes lehet a hőség!

A meleg időjárás hővel összefüggő betegségeket okozhat, amelyek súlyossága a viszonylag enyhe hőséggörcsektől az életveszélyes hőgutaig terjed. Az időjárással összefüggő események közül a rendkívül meleg időszakok, az úgynevezett hőhullámok jelentik a vezető halálokot.

Hogyan hat a magas hőmérséklet a szervezetre?

Normális esetben a test izzadással hűti le magát. Ha a hőmérséklet rendkívül magas, az izzadás nem elegendő a test normál hőmérsékletének fenntartásához. Amikor ez megtörténik, a vér kémiája megváltozhat, és a belső szervek – beleértve az agyat és a vesét – károsodhatnak. A hőség sokkal megterhelőbb lehet, ha hirtelen megváltozik a hőmérséklet, mivel általában több napba telik, mire a szervezet alkalmazkodik a hőséghez.

Melyek a hővel kapcsolatos leggyakoribb állapotok?

A hővel kapcsolatos leggyakoribb állapotok a hőguta, a hőkimerültség, a hőséggörcsök, a napégés és a hőkiütés. A hőguta és a hőkimerültség a legsúlyosabb.

Mi az a hőguta?

Hőguta akkor következik be, amikor a szervezet nem tudja szabályozni a hőmérsékletét: a test hőmérséklete gyorsan emelkedik, az izzadási mechanizmus meghibásodik, és a szervezet nem tud lehűlni. Hosszan tartó magas hőmérsékletnek való kitettség okozhat hőgutát. Sürgősségi ellátás hiányában halált vagy maradandó rokkantságot okozhat. A hőguta tünetei közé tartozik a rendkívül magas testhőmérséklet; vörös, forró és száraz bőr; gyors pulzus; lüktető fejfájás; szédülés; hányinger; zavar; és az öntudatlanság. Ha hőguta tünetei vannak, azonnal forduljon orvoshoz. Keressen hűvös helyet, lehetőleg légkondicionált beltéri környezetet. Ha kint van, keressen egy helyet az árnyékban. Helyezze a személyt félig ülő helyzetbe. Lazítsa meg a ruházatot, és öblítse le a fejét és a testét HIDEG vízzel.

Mi az a hőkimerülés?

Hőkimerülést okozhat, ha túl sok időt tölt nagyon meleg környezetben, ami túlzott izzadáshoz vezethet megfelelő folyadék és elektrolit (só és ásványi anyagok) pótlása nélkül. Ez történhet bent vagy kültéren, edzéssel vagy anélkül. A hőkimerültség tünetei lehetnek szédülés, fejfájás, hányinger, hasi görcsök, felületes légzés, hűvös és nyirkos bőr, izomremegés és erős izzadás. A testhőmérséklet közel normális lesz. A hőkimerültségben szenvedő személyt lehetőség szerint klimatizált környezetbe kell vinni. Ha kint van, vigye a személyt egy árnyékos helyre. Lazítsa meg az érintett ruházatát, és bátorítsa hűvös, alkoholmentes, koffeinmentes italok fogyasztására. Szükséges lehet orvoshoz fordulni, ha a tünetek súlyosbodnak vagy egy óránál tovább tartanak, vagy ha szívproblémái vannak vagy magas a vérnyomása. Ha nem kezelik, a hőkimerültség hőgutává alakulhat.

Hogyan kerülhetem el a hőkimerültséget és a hőgutát?

Maradjon hűvös környezetben (lehetőleg légkondicionált), kerülje a szabadban való testmozgást, igyon sok folyadékot – például vizet, gyümölcsleveket vagy gyümölcsitalokat – és használja a józan eszét. A hősérülés kellemetlen érzéssel vagy anélkül is kialakulhat. Keresse meg a legközelebbi, légkondicionált létesítményt, például egy kijelölt hűtőközpontot. Még rövid ideig hűvös környezetben is csökkenti a hősérülések kockázatát. A ventilátorok önmagukban nem hűtik le hatékonyan a túlmelegedett személyt, ha a levegő hőmérséklete túl magas.

Nagyon fontos a bőséges folyadék fogyasztás. A „bőséges folyadék” naponta legalább 1,5-2 liter folyadékot jelent. Mivel az öregedés csökkenti a szomjúságérzetet, az idősebb felnőtteknek rendszeres időközönként kell inniuk, még akkor is, ha nem érzik magukat szomjasnak. Kerülje az alkoholos és koffeint tartalmazó italokat. A sótabletta nem helyettesíti a folyadékot.

A kisgyermekek, különösen a csecsemők, rendkívül érzékenyek a hőre, és könnyen kiszáradhatnak (a szokásosnál több testfolyadékot veszíthetnek) a magas levegő hőmérséklete miatt. A rendkívül meleg időben a kiszáradás elkerülése érdekében a gyerekeknek sok folyadékot kell inniuk. A kisgyermekeket óvni kell a közvetlen napfénytől.

A felhasznált angol nyelvű irodalom: https://dph.illinois.gov/

Melyik a jobb választás...

Amikor új gázkazán beszerzése vagy meglévő készülék cseréje előtt állunk, számos kérdés merülhet fel. Két népszerű...

Ezek a legfontosabb őszi kerti

Ezt a cikket köszönjük a colore.hu női életmód magazinnak. Talán nem is gondolnád – főleg, ha új vagy a...

Megérkezik a tél: országos...

Kedd: Sokfelé ébredhetünk ködös, borult időre. Napközben erősen felhős vagy borult lesz az ég, gyenge eső, záporeső...
7 napos előrejelzés

Budapest időjárás előrejelzése

Nov 19.
K
9
 
3
3mm
22%
Nov 20.
SZ
12
 
5
15mm
77%
Nov 21.
CS
9
 
-1
6mm
50%
22km/h
NyÉNy
Nov 22.
P
5
 
-1
5mm
50%
Nov 23.
SZ
3
 
-3
3mm
50%
Nov 24.
V
4
 
-3
Nov 25.
H
5
 
1
Nov 26.
K
11
 
2
Nov 27.
SZ
9
 
1
Nov 28.
CS
8
 
0

Orvosmeteorológia

Orvosmeteorlógia FőorvosSüsi

UV index

süsi
0.54
Gyenge
Különlegesen érzékeny bőrűek és csecsemők kivételével óvintézkedés nem szükséges.
Maximális ajánlott napon tölthető idő:
Nagyon érzékeny bőr esetén:
45-60 perc
Érzékeny bőr esetén:
60-75 perc
Kevésbé érzékeny bőr esetén:
100-120 perc

A nap képe