A nagy teljesítményű James Webb űrteleszkóp továbbra is forradalmasítja azt, amit a csillagászok az univerzumról tudnak, már az Ősrobbanás és a kozmikus sötét középkor után is.
A Kaliforniai Egyetem Los Angeles-i asztrofizikusai által vezetett kutatócsoport a közelmúltban a Nature folyóiratban tette közzé megállapításait, amelyek megerősítették a JD1 néven ismert leghalványabb galaxis létezését a korai univerzumból. Százmillió évvel azelőtt, hogy a fényes galaxisok uralták volna az univerzumot, a dolgok sokkal sötétebbek voltak az Ősrobbanás utáni időszakban, amelyet kozmikus sötét középkornak neveznek. A kutatócsoport szerint a JD1 az első galaxisok között van, amelyek a reionizáció korszakaként ismert időszakban elégették az Ősrobbanásból visszamaradt hidrogénködöt, átvilágítva és létrehozva a mai világegyetemet. A csillagászok a galaxisok első generációját szeretnék tanulmányozni, hogy megértsék, hogyan ért véget a kozmikus sötét korszak.
A kutatócsoport a JWST nagy teljesítményű közeli infravörös kameráját, a NIRCam-et használta a JD1 13,3 milliárd évvel ezelőtti állapotának fényképezésére, a közeli infravörös spektrográf műszerrel pedig a JD1 korának és a Földtől való távolságának meghatározására. Webb érzékenysége előtt a kutatók szerint nem lehetett megerősíteni egy olyan halvány galaxist, mint a JD1.
A tanulmány szerint a JD1 kicsi, a Tejútrendszer, az otthoni galaxis méretének csak töredéke. A fiatal galaxist hihetetlenül nehéz meglátni egy közeli, Abel 2744 néven ismert galaxishalmaz segítsége nélkül. A galaxisok segítenek meghajlítani és felnagyítani a JD1 fényét a gravitációs lencséknek nevezett folyamatban, így fényesebbnek tűnik.
„A Webb-teleszkóp bekapcsolása előtt, mindössze egy évvel ezelőtt még álmodni sem tudtunk egy ilyen halvány galaxis megerősítéséről” – mondta Tommaso Treu, az UCLA fizika-csillagászprofesszora és a tanulmány társszerzője egy sajtóközleményben. „A JWST és a gravitációs lencsék nagyító erejének kombinációja forradalom. Újraírjuk a könyvet arról, hogyan keletkeztek és fejlődtek a galaxisok közvetlenül az Ősrobbanás után.”