8 tévhit a klímákról – Ezeket jó, ha tudod

Ezt a cikket köszönjük a colore.hu női életmód magazinnak.

Ugyan évről évre egyre többen vágnak bele a klímavásárlásba, még mindig sok tévhit kering a légkondikról – sokan nem tudják, hova érdemes elhelyezni, vannak, akik egészségügyi kockázatot látnak benne, de a tisztítással és a karbantartással kapcsolatban is rengeteg a kérdőjel.

Évek óta használunk klímákat, mégis rengeteg tévhit, mítosz kering körülöttük. Lassan egyre inkább melegszik az idő, így a légkondik távirányítója is előkerül, vagy éppen elkezdünk azon gondolkodni, hogy érdemes lenne felszereltetni egyet. Összeszedtünk néhány tévhitet, hogy ezek ne tartsanak vissza a használásától.

1. Káros az egészségre

Az egyik leggyakoribb tévhit, hogy a klíma káros az emberi szervezetre. Cseh József, a Hisense szakértője szerint ez így nem állja meg a helyét, viszont nagyon fontos, hogy rendszeresen és alaposan tisztítsd a készüléked. A klímák ugyanis használat során megszűrik a levegőt, amelyből kinyerik a baktériumokat és a szennyeződéseket. Ezért kizárólag egy nem megfelelően tisztított készülék lehet káros az egészségre. Egyes modellek ma már képesek folyamatosan monitorozni az otthoni levegő minőségét, továbbá figyelik a szénmonoxidszintet és mindössze 3 perc elegendő számukra, hogy szükség esetén a szabadból származó, szűrt levegőt fújjanak be, felfrissítve ezzel a lakást.

klíma
Kép forrása: Liudmila Chernetska / iStock / Getty Images Plus / Getty Images

2. Kisebb hőmérséklet, gyorsabb hűtés

Ez a gyakori hiba a régi időkből származik, amikor sok lakástulajdonos nem tudta, hogyan működnek ezek a rendszerek. Az emberek gyakran nagyon alacsonyra kapcsolták, és azt gondolták, hogy így gyorsabban lehűti a szobát vagy a házat klíma. De ez nem így van.

A légkondicionáló ugyanolyan keményen dolgozik, ha egy fokkal csökkenti a hőmérsékletet, mint ha 20 fokkal. Ez csak idő és a kiválasztott beállítások kérdése. Programozd tehát pontosan arra a hőfokra, amire szeretnéd, ne pedig alacsonyabbra, mint amire szükséged van.

3. A szervizelés hiánya nem befolyásolja a klíma hatékonyságát

Ez egy másik népszerű mítosz, amelyben sokan hisznek. Csak azért, mert a légkondicionáló jól működik, ez nem jelenti azt, hogy nem igényel semmilyen szervizt vagy karbantartást. A rendszeres karbantartás hiánya számos problémát okozhat a klímánál, amelyek lassan befolyásolják annak hatékonyságát.

Vannak engedéllyel rendelkező szerelők, akik képzettek az ilyen problémák kiszűrésére, azonosítására, és segíthetnek menteni a helyzetet. Ezért mindig ütemezni kell a rutinszervizeket annak érdekében, hogy a légkondicionáló rendszer a lehető legjobban működjön. Minden szezonban legalább egyszer nézesd meg szakértővel a klímaberendezést, lehetőleg a nyári hónapok kezdetén. Ha télen is használod, érdemes lehet évente kétszer is.

4. Elég az olcsóbb

Az inflációt mindannyian érezzük a pénztárcánkon, mégsem érdemes spórolni a klímán. A szakértők szerint vásárlás előtt mindenképp kérd ki egy szakember véleményét, aki az igényeidhez legmegfelelőbb készüléket tudja ajánlani. Egy légkondi akár 15-20 évig is kitűnően működhet, de ha nem megfelelő kapacitást választasz, lehet, hogy nem fog megfelelni az igényeidnek.

5. Pénzt takaríthatsz meg, ha egész nap ugyanazon a beállításon hagyod

5-20 százalékkal csökkentheted az energiaszámlát, ha a hűtőrendszert négy-hat fokkal melegebbre állítod, amikor dolgozol vagy nem vagy otthon, és csökkented, amikor otthon vagy.

6. Drága vele fűteni

A legtöbbünknek automatikusan a hűtési funkció ugrik be, ha klímára gondolunk, pedig az újabb készülékek már fűtésre is alkalmasak. Elterjedt tévhit, hogy a klímával fűtés rendkívül magas számlákat hoz, de az igazság az, hogy a klímaberendezések jóval hatékonyabbak is lehetnek, mint a hagyományos fűtőberendezések. Néhány modellnél az energiahatékony és csendes működés mellett okosfunkciók teszik még kényelmesebbé a használatot: mobilalkalmazáson keresztül bárhonnan vezérelhető és felügyelhető.

klíma
Kép forrása: Pexels / Max Rahubovskiy

7. Az ember megbetegedhet, ha túl sok időt tölt egy légkondicionált területen

Sokan hajlamosak azt hinni, hogy ha hosszabb időt töltenek egy légkondicionált szobában, megfázhatnak. Ez nem egészen pontos. Bár nem ajánlott hosszú ideig hűvös hőmérsékletnek kitenni magadat, nem feltétlenül leszel beteg. A szellőzőnyílásokban felhalmozódhat a por és a penész, ami súlyosbíthatja az allergiás tüneteket, ez elkerülhető a szellőzőnyílások és a légszűrők rendszeres tisztításával.

8. Mindegy hová helyezik

Döntő fontosságú egy új légkondi vásárlásakor a helyiség mérete, de ezen kívül a hőszigetelést, a nyílászárók minőségét, a tájolást, a lakásban élő személyek számát, illetve az egyéb hőforrásokat is figyelembe kell venni. Ezekhez célszerű szakember segítségét kérni, aki helyszíni felmérés után, megfelelő berendezést és helyet ajánl.

További érdekes cikkekért látogasson el a colore.hu weboldalra.

Fagyos éjszakák a hét második...

Csütörtökön reggel a déli területek kivételével sokfelé felszakadozik a felhőzet, csapadék nem várható. A minimum...

Eső, havas eső és hó is eshet!

Kedden reggel borult, párás időre ébredhetünk, a keleti tájakon várható csapadék. A minimum hőmérséklet értéke -1 és +3

Változékony, csapadékos napok!

Pénteken reggel több helyen képződik pára és köd. A minimum hőmérséklet értéke -4 és +3 fok között alakul. Napközben...
7 napos előrejelzés

Budapest időjárás előrejelzése

Dec 11.
SZ
4
 
1
29mm
84%
Dec 12.
CS
4
 
1
Dec 13.
P
2
 
-2
Dec 14.
SZ
1
 
-2
Dec 15.
V
5
 
1
Dec 16.
H
6
 
5
Dec 17.
K
9
 
1
Dec 18.
SZ
7
 
-1
Dec 19.
CS
5
 
0
Dec 20.
P
5
 
1

Orvosmeteorológia

Orvosmeteorlógia FőorvosSüsi

UV index

süsi
0.16
Gyenge
Különlegesen érzékeny bőrűek és csecsemők kivételével óvintézkedés nem szükséges.
Maximális ajánlott napon tölthető idő:
Nagyon érzékeny bőr esetén:
45-60 perc
Érzékeny bőr esetén:
60-75 perc
Kevésbé érzékeny bőr esetén:
100-120 perc

A nap képe