Sorra vonulnak át a frontok, amelyek sorozatos terhelést jelentenek szervezetünk számára. A frontok mellett a hőség, a hirtelen zuhanó hőmérséklet és a viharos szél egyaránt komoly problémát jelent. Az időjárás a következő napokon sem nyugszik meg, folytatódik a változékonyság és egy hidegfront is érkezik a hétvégére!
Orvosmeteorológiai helyzetkép:
Az elmúlt napon átvonuló hidegfront mögött az érzékenyek görcsös panaszokat tapasztalhatnak, de intenzív tünetekre már nem kell számítani. A front mögött mérséklődik a fülledtség, felfrissül a levegő, ennek az asztmások és a légzőszervi megbetegedéssel küzdők örülhetnek. A vérnyomásproblémák és a szívpanaszok átmenetileg szintén mérséklődnek. A front elvonultával a nyugati, északnyugati irányú szél nagy területen megerősödik, északkeleten viharossá fokozódik a légmozgás. A viharos szél intenzív fejfájást okoz, emellett ingerlékenyebbek és stresszesebbek lehetünk a megszokottnál. A hétvégén – szombaton- újabb hidegfront érkezik. Ez a front helyenként több, mint 10 fokos lehűlést hoz magával. A frontérzékenyek görcsös fejfájást, izom-és hasigörcsöket tapasztalhatnak, továbbá újra fokozódnak a vérnyomás-és szívproblémák. Az időseknek és a krónikus betegeknek javasolt pihenéssel tölteni ezeket a napokat. A hétvégén a gyermeknapi programokat több helyen zavarhatja csapadék, ezért kültéri programokra mindenképpen javasolt esernyőt, esőkabátot magunkkal vinni, a gyermekeket pedig öltöztessük rétegesen a hűvös időben. A légszennyezettség alacsony és a pollenszintet is csökkentik a folyamatos frontátvonulások.
Közlekedési meteorológia:
A közlekedés során nagy a balesetveszély. A csapadékos tájakon nedvessé válik az útburkolat, megnő a féktáv. A szeles időben ingerlékenyebb sofőrökkel találkozhat. A hétvégén gyermeknap, emiatt megnövekedett forgalomra kell számítani, a balesetek elkerülése érdekében ajánlott a megszokottnál lassabban vezetni és javasolt jobban odafigyelni!
Az orvos meteorológiai helyzetkép az Országos Meteorológiai Szolgálat (www.met.hu) orvosmeteorológia rovatának korábbi jelentései alapján készül. Továbbá az elsődleges felhasznált irodalom : „A Kérdő-féle frontérzékenységi teszt vizsgálata és kísérlet a továbbfejlesztésre” c. szakmai publikáció (2014. november, Fülöp A., Dúll A., Mika J.).