Trópusi növények, amikkel dzsungellé varázsolhatod otthonod

Ezt a cikket köszönjük a colore.hu női életmód magazinnak.

A trópusi növények a fényes lakások jolly jokerei. A (legtöbbször) zöld növények segítségével karibi életérzést varázsolhatunk az otthonunkba, amelyek akkor is biztosítják a könnyed, nyári hangulatot, ha már épp hazatértünk a nyaralásból. Lássuk, melyek ezek, s mit érdemes tudni a gondozásukról!

Papagájvirág – Sterlitzia nicolai

A trópusi növények hazai zászlóshajója a papagájvirág vagy latin nevén sterlitzia nicolai, amely Dél-Afrikából származik, s a pillangós virágúak családjába tartozik. Nem nehéz kitalálni, honnan kapta a nevét, hiszen feltűnő, sárga, kék és lila színekben játszó virága tarka papagájra emlékeztet. Ezek általában 15-18 centiméter közötti méretűek, vagyis igen feltűnő jelenségnek számítanak. Ha nem épp virágaival hívja fel magára a figyelmet, akkor levelei biztosítják számára az elismerést: az evezőkhöz hasonlító levelei akár a két méter magasságot is elérhetik.

papagájvirág

Levelei hatalmas méreteket ölthetnek, ha a növény jól érzi magát a kijelölt helyén.
Kép forrása: Pexels.com

A papagájvirág szereti a jó minőségű, laza, savanyú vagy kifejezetten mediterrán növényeknek készített virágföldet, hazai környezetben általában méretes dézsába szokás ültetni. A papagájvirág viszont olyan, mint egy díva: nem fog az első évben virágot hozni, gyakran csak az ültetést követő negyedik, ötödik évben örvendezteti meg tulajdonosait színes virágaival.

papagájvirág

A papagájvirág virága rendkívül látványos színekben pompázik.
Kép forrása: Shutterstock/PuzzlePix

A papagájvirág szereti a világos, szélvédett helyeket, egyaránt jól érzi magát a napon és a félárnyékban is. A legideálisabb általában az, ha délelőtt érik a nap jótékony sugarai, így védve van a délutáni, tűző naptól. Nyáron rendszeresen érdemes locsolni, két öntözés között pedig hagyni kell a földjét picit szikkadni, emellett ügyeljünk, hogy ne hagyjuk sokáig vízben pangani.

Banánfa – Musa acuminata

banánfa vagy musa acuminata szintén egy klasszikus, trópusi növény, amelyet alapvetően a terméséért termesztenek, ám hazánkban inkább különleges, karibi hangulatú levelei miatt érdemes tartani. Több fajtája is ismert, ezeket nagyrészt méreteik különböztetik meg egymástól, így beszélhetünk óriás, közepes és törpenövésű banánfákról is. A banánfát nyáron a kertben, télen pedig egy üvegházban érdemes átteleltetni, hogy a meleg idő bekövetkeztével ismét gyönyörködhessünk benne. Az átmenetet is érdemes megtervezni: a nyári meleg lecsengése után érdemes egyre kevesebb vízzel locsolni, majd helyezzük a növényt védett helyre.

banánfa

Ugyan a banánfa eredetileg a szabadban nő, mégis jól érzi magát a napos lakásokban is
Kép forrása: Pexels.com

A nagyobb méretű banánok a locsoláson kívül a speciális földet is igényelik: a kertészek gyakran istállótrágyát kevernek a földölhöz, hogy megfelelő tápanyagot biztosítsanak a növény számára. Trópusi növény ide vagy oda, ha kiültetjük a banánfát, érdemes inkább szélvédett, nem direkten napos helyre ültetni, mert a tűző nap kiégetheti az egyébként gyönyörű, zöld színben pompázó leveleit.

Nyáron heti szinten érdemes öntözni a földjét, télen kevesebbel is beéri. A leveleire is figyeljünk oda: hetente nedvesítsük be virágpermetezővel, télen pedig párásítsuk körülötte a levegőt. A banánfa meghálálja a gondoskodásunkat, hiszen hajlamos sarjnövényeket hozni: ezeket leválasztva, s friss cserépbe ültetve újabb növénnyel gazdagíthatjuk otthoni kertészetünket.

Kínai kenderpálma – Trachycarpus fortunei

Ugyan a papagájvirág és a banánfa kapcsán illik odafigyelni, hogy ne tűző napra helyezzük őket, a kínai kenderpálmánál már nem kell ilyesmitől tartanunk, sőt: a kifejlett példányok kifejezetten igényelik a tűző napot. Persze, a locsolást sem érdemes elhanyagolni: a nagy hőségben rendszeres öntözést igényel, de ha esőt kap, várjuk meg, amíg a földje kiszárad.

kínai kenderpálma

A kínai kenderpálma gyönyörű, legyezőszerű levelekkel örvendezteti meg a tulajdonosait
Kép forrása: Shutterstock/PuzzlePix

Nyaranta, akárcsak a banánfánál, érdemes egy kevés tápoldatot adni az öntözővizéhez, átültetéskor pedig istállótrágyával frissíthetjük fel a földjét, amely megfelelő mennyiségű tápanyagot biztosít majd a további növekedéséhez. Ha a kenderpálma jól érzi magát, akár 10-15 méter magasra is megnőhet, a kertbe való kiültetésre viszont csak a 1,5 méternél nagyobb példányok a megfelelő jelöltek.

Ha a pálma megfelelően bekvártélyozta magát, akár még virággal is megörvendeztetheti tulajdonosait: zöldessárga virágai június végén, július elején nyílnak.

Törpenarancs – Citrus calamondino 

citrusfélék kapcsán nem feltétlenül célszerű egy konkrét növény megnevezése, hiszen a népes nemzetségbe sokféle, különböző egyed (így például a vadcitrom, törpenarancs vagy a törpemandarin) tartozik, amelyek közös tulajdonsága, hogy szeretik a meleg, napos, széltől védett helyeket. Kezdő citrustartók számára mégis a citrus calamondino, azaz a törpenarancs lehet a megoptimálisabb választás, mivel jól érzi magát a lakáson belül és kívül is és három, maximum hat méterre nő meg. Gyümölcsét, a Panama narancsot gyakran használják koktélok ízesítésére és ételek díszítésére is.

A törpenarancs szereti az enyhén savas, jó áteresztőképességű földet, amelyet kéthetente a citrusfélék számára készített, speciális tápoldattal is érdemes megtámogatni. Nem igényeli az évi szintű átültetést, mivel általában lassan növekszik, de ha mégis erre kerül a sor, akkor kora tavasszal érdemes azt megtenni.

+1 Dracaena Fragrans

Az illatos sárkányfa vagy dracaena fragrans nem kifejezetten a tűző napon érzi jól magát, de a világos lakás egy félárnyékos pontján szintúgy hozzájárulhat a dzsungelszerű légkörhöz. Az illatos dracénát többféle változatban is forgalmazzák: gyönyörű, világoszöld leveleinek látványa azonnal a karibi tájakra repíti a benne gyönyörködőt, persze csak gondolatban.

trópusi növények

A dracéna félárnyékos helyen szintúgy lakásunk éke lehet.
Kép forrása: Pexels.com

Az öntözése során érdemes a földjét enyhén nyirkosan tartani, ugyanakkor esetében is kerüljük a pangó vizet, különben hullásnak indulhatnak a levelei. A locsolás mellett, akárcsak a banánfát, úgy a dracéna leveleit is permetezzük néha vízzel, hogy azok is némi nedvességhez jussanak. Ahogy az előző növényeket, úgy az illatos sárkányfát is érdemes kéthetente tápoldatozni, ősszel és télen a gyakorlat elhagyható.

További érdekes cikkekért látogasson el a colore.hu weboldalra.

Egyre melegebb lesz!

Vasárnap reggelre a csapadékrendszer elhagyja térségünket, de a legtöbb helyen erősen felhős vagy borult marad az ég. A

Fagyos éjszakák a hét második...

Csütörtökön reggel a déli területek kivételével sokfelé felszakadozik a felhőzet, csapadék nem várható. A minimum...

Eső, havas eső és hó is eshet!

Kedden reggel borult, párás időre ébredhetünk, a keleti tájakon várható csapadék. A minimum hőmérséklet értéke -1 és +3

Mit főzzek ma?

Leves Zöldborsóleves
tippek-trukkok_icon

Zöldborsóleves

30-60 perc
könnyű
250-500kcal
Desszert Rizses kocka
tippek-trukkok_icon

Rizses kocka

60-120 perc
közepes
250-500kcal
7 napos előrejelzés

Budapest időjárás előrejelzése

Dec 15.
V
5
 
1
1mm
20%
25km/h
NyÉNy
Dec 16.
H
10
 
3
6mm
56%
25km/h
NyÉNy
Dec 17.
K
11
 
1
21km/h
Ny
Dec 18.
SZ
8
 
1
Dec 19.
CS
9
 
5
3mm
35%
Dec 20.
P
6
 
1
22km/h
ÉNy
Dec 21.
SZ
5
 
-1
Dec 22.
V
5
 
0
Dec 23.
H
5
 
1
Dec 24.
K
5
 
1

Orvosmeteorológia

Orvosmeteorlógia FőorvosSüsi

UV index

süsi
0.61
Gyenge
Különlegesen érzékeny bőrűek és csecsemők kivételével óvintézkedés nem szükséges.
Maximális ajánlott napon tölthető idő:
Nagyon érzékeny bőr esetén:
45-60 perc
Érzékeny bőr esetén:
60-75 perc
Kevésbé érzékeny bőr esetén:
100-120 perc

A nap képe