Megérkezett a nyár, és bár voltak esősebb napok, nagyrészt napos idő várható a hónapban. Aki még nem készítette fel az autóját a nyári közlekedésre, itt az ideje, hogy megtegye, mert bizony ez többet jelent, mint lecseréltetni a téli gumikat nyári abroncsokra.
Sokan az autó nyári felkészítését letudják a gumicserével, pedig ennél lényegesen többről van szó. Az autót a nyári nagy melegekre éppúgy fel kell készíteni, mint az esős időjárásra, de a hosszabb utazások előtt is érdemes jobban odafigyelni a járművünkre. A biztonságos közlekedéshez elengedhetetlen, hogy az autónk a lehető legjobb állapotban legyen.
Ne csak mi készüljünk fel a kánikulára, hanem az autónk is!
A nagy kánikulai melegre az autónkat éppúgy fel kell készíteni, mint magunkat. Először is fontos lépés, hogy megfelelő abroncs kerüljön fel az autóra. A téli gumik ugyanis nem érnek el megfelelő tapadást a forró aszfalton, ráadásul nagyon gyorsan kopnak ilyen körülmények között. A nyári gumik azonban kifejezetten jól bírják a magas hőmérsékletet, és megfelelő tapadást érnek el a kánikulai melegekben is – írja a Fékmester.
A hűtőfolyadék szintéjének ellenőrzése is lényeges a nagy nyári melegek miatt, ha pedig túl alacsony a szint, célszerű az utántöltésről is gondoskodni.
Fontos, hogy használjunk napellenzőt az autóban, ha tehetjük. Persze nem vezetéskor fogjunk használni, de így csökkenthetjük annak kockázatát, hogy túlmelegszik az autó. A klíma ellenőrzése is rendkívül fontos, illetve annak tisztítása még a nyár kezdetén.
A nyári esőzések miatt elengedhetetlen, hogy a fékpofák és a fékbetétek is kifogástalan állapotban legyenek
A fékrendszer állapota rendkívül fontos a biztonságos közlekedéshez. Száraz aszfalton is lényeges, hogy időben meg tudjunk állni az autó, hát még esős időben, amikor csúszósak az utak. És bár az idei nyár sok napsütést ígér, de esőzésekre is számítani kell, így pedig a fékek ellenőrzését semmi esetre sem szabad elhanyagolni. A fékbetét kopása gyakori hiba, sokan pedig nem is tudják, hogy gond lenne a fékkel, amíg az meg nem hibásodik. Pedig vannak jelek, melyeket mindenképp célszerű figyelni:
- fékezés közben remeg a kormány
- kellemetlen, nyikorgó hangot hallunk fékezésnél
- felvillan a kopásjelző az autó műszerfalán
Ha bármelyik jelenséget tapasztaljuk, azonnal keressük fel a szerelőt még az indulás előtt. Ne áltassuk magunkat azzal, hogy a fékbetét még kibírja a nyaralás végéig, majd megnézetjük akkor. A biztonságos közlekedés érekében fontos, hogy még utazás előtt javíttassuk ki a hibát.
Utazás autóval? Amire még érdemes odafigyelni
Mielőtt hosszabb útra indulnunk, nem árt, ha még az utazás előtt elvisszük az autónkat a szerelőhöz, és kérünk egy általános ellenőrzést. Ilyenkor a szerelő megnézi a motort, a váltót, a fékeket, elvégez egy diagnosztikát, hogy lássa, van-e valamilyen rejtett probléma, illetve ellenőrzi a folyadékszinteket is. Ezzel az ellenőrzéssel persze nem tudunk minden hibát kivédeni, de csökkenti a meghibásodás kockázatát, hiszen a legtöbb felmerülő hibát még az utazás előtt ki tudjuk javíttatni.