Átmenetileg felfrissült a levegő, azonban ez nem tart sokáig. Napokon belül újra 30 fok felett alakulnak majd a maximumok és nagyon intenzív melegedésre lehet számítani. Front most nem jön, de a szervezetünket érő terhelés folyamatos.
Orvosmeteorológiai helyzekép:
Az átvonuló front mögött a fokozottan érzékenyek enyhébb görcsös panaszokat tapasztalhatnak, de intenzív, front okozta tünetekre már nem kell számítani. A melegedés újra elkezdődött és ez várhatóan az előbbinél is megterhelőbb lesz. A jelenlegi modellszámítások szerint a jövő hét elején esély mutatkozik arra, hogy a maximum hőmérséklet értéke elérje a 40 fokot. A napokon át tartó forróságban migrén, fáradékonyság és koncentrálási problémák jelentkezhetnek. A tünetek nagyon intenzívek lehetnek és legalább egy hétig fennállhatnak. A figyelem csökkenésével csökken a munkateljesítmény is. A melegben nem fogunk tudni úgy koncentrálni, mint egy átlagos napon. A folyamatos folyadékutánpótlással könnyebben túlélhetjük a meleget, ezért javasolt naponta 2-3 liter hűtött vizet elfogyasztani. A hőségben fennáll a hőguta és a napszúrás veszélye is, ezért nagyon figyeljünk arra, hogy a legmelegebb déli órákban lehetőség szerint ne tartózkodjunk a szabadban. Az idősek és krónikus betegek a leginkább veszélyeztetettek, nekik javasolt a következő időszakban kerülni a fizikai munkát. Az UV-sugárzás nagyon erős, ezért megfelelő fényvédelem nélkül ne tartózkodjunk a napon, hiszen bőrünk akár 5 perc alatt is lepirulhat.
Közlekedési meteorológia:
Az utakon veszélyes időjárási jelenség nem várható. Az utakon a meleg miatt figyelmetlen és ingerlékeny sofőrökkel találkozhatunk, ezért vezessünk fokozott figyelemmel. Amennyiben útnak indulunk mindig legyen nálunk megfelelő mennyiségű folyadék. Az utastérben még 5 percre is tilos gyermeket vagy háziállatot hagyni!
Az orvos meteorológiai helyzetkép az Országos Meteorológiai Szolgálat (www.met.hu) orvosmeteorológia rovatának korábbi jelentései alapján készül. Továbbá az elsődleges felhasznált irodalom : „A Kérdő-féle frontérzékenységi teszt vizsgálata és kísérlet a továbbfejlesztésre” c. szakmai publikáció (2014. november, Fülöp A., Dúll A., Mika J.)