Éhen fogunk halni a klímaváltozás miatt?

Lehetséges lesz táplálni a bolygót egy melegebb világban? merül fel a kérdés sokunkban.

A kulcsfontosságú termények, például a gabonafélék termelését súlyosan érintheti a hőhullám és a szárazság. A Climate Now jelen kiadása azzal foglalkozik, hogy a tudósok feltárják-e a legellenállóbb növények titkait annak érdekében, hogy élelmiszereinket „klímaállóvá” tegyék.

Valóban sokat tanulhatunk a természettől, ha betekintünk a különböző környezetekbe, és megnézzük, hogy a növények természetes környezetükben hogyan birkóznak meg az őket ért stresszekkel. A legfrissebb adatok azt mutatják, hogy globálisan a rekord harmadik legmelegebb júniusát éltük meg, a hőmérséklet 0,3 fokkal haladja meg az 1991-2020 közötti időszak átlagát. Európában júniusban rendkívüli hőhullám volt, Európa számos részén egyéni hőmérsékleti rekordok születtek, többek között az észak-norvégiai Banaknál 32,5 fok – ez csaknem 20 fokkal meghaladja a júniusi átlagot. A múlt hónapban Észak-Olaszországban, Franciaországban és Horvátországban is súlyosabbá vált a szárazság. 

Találhatunk-e olyan gabonaféléket, amelyek ellenállnak a klímaváltozás hatásainak?

Ahogy felmelegedő bolygónk népessége növekszik, szükségünk lesz olyan búza- és árpafajtákra, amelyek jobban megbirkóznak a hőhullámokkal és a szárazsággal. Az ilyen gabonafélék jelentik élelmiszerrendszerünk alapját, mivel alapvető táplálékot biztosítanak az emberek és az állatok számára. A probléma az, hogy a klímaváltozás hatásai már most is csökkentik ezeknek a növényeknek az élelmiszertermelő képességét. „A terméskiesést például az indiai szélsőséges hőség vagy az Európában tapasztalt aszály okozza. Az éghajlatváltozásról jelenlegi ismereteink alapján ezek az események gyakrabban fordulnak elő a jövőben” – mondja Wilma biológus. van Esse, a Wageningeni Egyetem növényfejlődésbiológiájának adjunktusa.

Nincs vesztegetni való idő, mert évtizedekig is eltarthat a magas stresszhatás mellett elfogadható termést produkáló új növényfajták azonosítása. Ez azt jelenti, hogy az árpa különböző változatait a világ minden tájáról különböző szintű hőhullámoknak és szárazságnak teszik ki ellenőrzött környezetben. A növények életkoruktól függően eltérően reagálnak.

„Tehát, ha például a szárazság a fejlődés korai szakaszában következik be, egy növény kevesebb oldalhajtást fejleszt ki. De ha a fejlődés későbbi szakaszában – szárazság vagy hőség – jelentkezik, akkor a végén kevesebb magunk lesz” – mondja van Esse.

A hozam magas szinten tartásához egészséges gyökerekre is szükség van, és az árpa sok változata nem tud jól fejlődni, és nem tudja biztosítani a szükséges magas termőképességet, ha száraz talajban nő. Viola Willemsen, a Wageningeni Egyetem növényfejlesztési biológiájának docense a legrezisztensebb gyökérrendszerek genetikai tulajdonságainak azonosítására törekszik. „Ezeket a változatokat szerte a világon gyűjtik, különböző magasságokban, különböző éghajlatokon és különböző hőmérsékleteken. Mi pedig azt tesszük, hogy megnézzük ezeket a gyökérrendszereket különböző körülmények között – tehát vízzel és víz nélkül -, és megnézzük, melyik viselkedik a legjobban. „

Vajon találunk-e valaha olyan termékeny gabonaféléket, mint a mostaniak, miközben képesek leszünk megbirkózni az éghajlatváltozással is? „Klímaálló növények – mik ezek? Ez egy jó kérdés, mert ha ellenállnak a szárazságnak, az árvíznek vagy ellenállnak a hőnek… ez gyakran nem így van. Tehát olyan fajtát találni, amely mindent túlél, valószínűleg nem lehetséges.” mondja Willemsen.

A cikk eredeti, angol nyelvű forrása itt olvasható: https://www.euronews.com; By Jeremy Wilks

Fagyra is készülni kell a...

Szombaton reggel a tiszántúli területek kivételével többfelé várható eső, záporeső, néhol zivatar. A minimum...

Hidegfront hoz több fokos...

Pénteken reggel sokfelé lesz erősen felhős az ég és többfelé készülni kell esőre, záporsőre, helyenként zivatarokra. A...

Hidegfront érkezik heves...

Csütörtökön reggel sokfelé lesz erősen felhős az ég és több helyen – elsősorban a Dunántúlon – várható záporok...
7 napos előrejelzés

Budapest időjárás előrejelzése

Ápr 27.
V
19
 
7
Ápr 28.
H
20
 
8
Ápr 29.
K
24
 
10
Ápr 30.
SZ
26
 
12
Máj 01.
CS
26
 
10
Máj 02.
P
26
 
13
Máj 03.
SZ
25
 
12
Máj 04.
V
22
 
10
Máj 05.
H
20
 
10
Máj 06.
K
20
 
11

Orvosmeteorológia

Orvosmeteorlógia FőorvosSüsi

UV index

süsi
5.75
erős
Széles karimájú kalap, napszemüveg, érzékenyebbeknek napernyő, fedetlen testrészekre fényvédő krém alkalmazása indokolt!
Maximális ajánlott napon tölthető idő:
Nagyon érzékeny bőr esetén:
20-30 perc
Érzékeny bőr esetén:
25-35 perc
Kevésbé érzékeny bőr esetén:
45-60 perc

A nap képe