Közép-Ausztrália felé vezető hosszú úton Adelaide tengerparti síkságaitól 848 km-t (527 mérföldet) északra haladva rejtélyes homokpiramisok szóródnak szét. Körülöttük a táj teljesen kietlen – lazacrózsaszín por végtelen kiterjedése, időnként néhány cserjével.
De ahogy tovább merészkedsz az autópályán, egyre több ilyen rejtélyes építmény jelenik meg – halvány földhalmok, véletlenül szétszórva, mint rég elfeledett emlékművek. Hébe-hóba egy-egy fehér cső emelkedik ki a földből. Ezek Coober Pedy, egy körülbelül 2500 lakosú opálbányászváros első jelei . Kis csúcsai közül sok a több évtizedes bányászat hulladéktalaj, de egy másik helyi különlegesség – a föld alatti élet – bizonyítéka is.
A világ ezen szegletében a lakosság 60%-a vasban gazdag homokkőbe és aleurolitba épített házakban lakik.
Egyes negyedekben a lakottság egyetlen jele a szellőzőaknák felragadása és a bejáratok közelében lerakott fölösleges talaj.
Télen ez a troglodita életmód csupán különcnek tűnhet. De egy nyári napon a Coober Pedy – egy őslakos ausztrál kifejezésből, ami azt jelenti: „ fehér ember a lyukban ” –
nem szorul magyarázatra: rendszeresen eléri a 52 fokos hőmérsékletet , ami olyan meleg, hogy a madarak hullanak az égből az elektronikát pedig hűtőszekrényben kell tárolni.
Idén a stratégia előrelátóbbnak tűnik, mint valaha. Júliusban a délnyugat-kínai Chongquing városa a 2. világháború idején – Japánból érkező nagyszabású bombázások közepette – épített légiriadó óvóhelyek megnyitásához folyamodott, hogy megvédje a polgárokat egy egészen más fenyegetéstől: egy 10 napos sorozatos 35°C feletti időjárástól.
Mások a föld alatti „barlangi hotpot” éttermekbe vonultak vissza , amelyek népszerűek a városban.
Coober Pedy nem a világ első, de nem is a legnagyobb földalatti települése. Az emberek évezredek óta visszavonulnak a föld alá, hogy megbirkózzanak a kihívásokkal teli éghajlattal. Coober Pedyhez hasonlóan a föld alatti élet segített a régió lakóinak megbirkózni a kontinentális éghajlattal, amely a forró, száraz nyarak és a fagyos, havas telek között ingadozik – míg kint jóval nulla alatti és 30 °C feletti hőmérséklet között változik, a föld alatti mindig 13 fok van.
A cikk eredeti, angol nyelvű forrása: BBC