1. Percenként egymilliárd tonna víz esik le
A felhők olyanok, mint a lebegő víztározók. Mint egy szivacsot összeszorítanak, esőként, havas esőként és hóként osztják el újra a vizet. Percenként egymilliárd tonna víz esik le. Átlagosan a legtöbb csapadék az Egyenlítőn és a trópusi területeken esik. A sarkvidékeken nem esik annyi csapadék, mert a levegő száraz. Például az Antarktisz a világ legnagyobb sivataga.
2. A zord időjárás több milliárd dolláros kárt okoz
A szélsőséges időjárás, például a tornádók, hurrikánok és áradások kiszorították az embereket otthonukból. Emellett az időjárási események milliárdos károkat okoznak évente. A hurrikánok évente 28 milliárd dollárba kerülnek csak az Egyesült Államokban. 2017-ben az időjárással kapcsolatos katasztrófák költségei rekordszintre, 306 milliárd dollárra emelkedtek. Évente átlagosan 100 000 ember hal meg az időjárás miatt világszerte. Az aszály, a heves esőzések, az áradások és a hőhullámok okozzák a legtöbb halálesetet.
3. Az időjárás és az éghajlat befolyásolja a vándorlási mintákat
Például a jegesmedvék az első állatok között szerepelnek, amelyek a globális felmelegedés miatt kihalhatnak. Mivel a tengeri jég hosszabb ideig olvad, a jegesmedvék több időt töltenek a szárazföldön. Nemcsak az állatokat, hanem a fejlődő országokban élő embereket is érinti az éghajlatváltozás. A Világbank jelentése szerint 143 millió ember vándorolhat el a terméskiesés, a tengerszint emelkedése és a vízhiány miatt.
4. A Jupiter örök hurrikánja nagyobb, mint a Föld
A Jupiter hihetetlen sebességgel forog. Ha a Jupiter egyenlítőjénél állna, a sebesség körülbelül 28 000 mérföld/óra lenne. Ez körülbelül 28-szor gyorsabb, mint a Föld forgása. Például a csillagászok több mint 340 éve (a távcső feltalálása óta) egy örök hurrikánt figyeltek meg. Ezt a ciklont egy hatalmas vörös foltnak látjuk a Jupiteren a Coriolis-hatás miatt.
5. Naponta 8,6 millió alkalommal csap le a villám
A villám egy elektrosztatikus kisülés, amelyet ionizált levegő tölt fel. Egy hatalmas elektromos áram felszabadításával a villám mindig megtalálja a leggyorsabb utat a Föld felé. Naponta átlagosan 8,6 millió alkalommal csap be a villám. A világ villámközpontja a venezuelai Maracaibo-tó. Ha valaha is úgy dönt, hogy ide utazik, 80% az esélye, hogy éjszakai zivatarban lesz része.
A cikk eredeti forrása: https://earthhow.com/