Pusztító földrengés rázta meg Törökországot és Szíriát, emellett a mai napig számos utórengést regisztráltak. A halottak száma a legfrissebb információk szerint meghaladja a 15 ezret.
Mi okozta a földrengést?
A földkéreg különálló darabokból, úgynevezett lemezekből áll, amelyek egymás mellett helyezkednek el. Ezek a lemezek gyakran megpróbálnak elmozdulni, de a szomszédos lemezhez való súrlódás megakadályozza ezt.. De néha a nyomás addig növekszik, amíg az egyik lemez hirtelen át nem rándul, amitől a felület elmozdul. Ebben az esetben az arab lemez észak felé mozdult, és az anatóliai lemezhez csiszolódott. A lemezek súrlódása a múltban felelős volt a nagyon káros földrengésekért. 1822. augusztus 13-án 7,4-es erősségű földrengést okozott, ami lényegesen kisebb, mint a hétfőn rögzített 7,8-as erősségű. A mostani földrengést követően már több utórengés is volt.
A hétfői földrengés 7,8-as erősségű volt és a mai napig vannak utórengések!
A híradások egyre több halottról számolnak be. A török vezető elismeri, hogy a földrengés segélyezési problémái vannak, mivel a halottak száma mostanra meghaladja a 15 ezret. A helyzetet tovább nehezíti a rendkívül hideg idő. Emellett sokan elveszítették az otthonaikat. Tayyip Erdogan török elnök, aki a májusi választásokon indul, szerdán a katasztrófa sújtotta övezetben tett látogatásán kijelentette, hogy a műveletek már normálisan működnek, és megígérte, hogy senki sem marad hajléktalan. Dél-Törökország egész területén az emberek átmeneti menedéket és élelmet kerestek a fagyos téli időben, és gyötrődve várakoztak a romhalmazok mellett, ahol a család és a barátok még eltemetve heverhetnek.
Csütörtök reggelre 12 391-re emelkedett a megerősített törökországi halottak száma – közölte a Katasztrófavédelmi Hatóság, ami több mint 30%-kal több, mint a szerdai áldozatok száma, de van, ahol 15 ezernél is több áldozatról beszélnek. A mentők még mindig életben találtak néhány embert. Sok török azonban panaszkodott a felszerelés, a szakértelem és a támogatás hiányára a rekedtek kimentéséhez – néha még akkor is, amikor segélykiáltásokat hallottak.
Hasonló jelenetek és panaszok voltak a szomszédos Szíriában is, amelynek északi részét súlyosan sújtotta a hétfői hatalmas földrengés, és ahol a halálos áldozatok száma szerdára legalább 2950-re emelkedett a kormány és a lázadók uralma alatt álló északnyugati mentőszolgálat szerint. Szíria ENSZ-nagykövete elismerte, hogy a kormánynak „hiánya van a képességekben és a felszerelésekben”, és az országában több mint egy évtizedes polgárháborút és a nyugati szankciókat okolta.
Borítókép: BBC