Ezt a cikket köszönjük a colore.hu női életmód magazinnak.
A köles diétázók, fogyókúrázok vagy a gluténérzékenyek kiváló alternatív élelmiszerforrása is egyben. Magas fehérjetartalmú, serkenti a bélműködést, emellett zsírégető és immunerősítő hatása is van. Elkészítése nagyon egyszerű, cikkünkben két diétás variációt is mutatunk.
A kölesek csoportjába apró szemű gabonafélék tartoznak, amiket világszerte termesztenek mind emberi tápláléknak, mind állati takarmánynak. A csoportba tartozó fajok közül leginkább az ujjaskölest, gyékénykölest, óriás muhart és a kölest termesztik. Az utóbbi a legelterjedtebb, és közönséges kölesnek, termesztett kölesnek, proszónak vagy fehér kölesnek is nevezik. Régészeti adatok azt sugallják, hogy az ősi időkben a köles jóval elterjedtebb táplálék volt Ázsiában és Afrikában, mint a rizs. A kölest Afrikában már 10 ezer éve termesztik, és Európában is meghonosították Kr. e. 5000 táján. A köleskása, ami teljes kölesszemekből készül, hagyományos étel mind Oroszországban, mind Kínában. A kölesdara is teljes szemekből készül, és csak a gyorsabb elkészítés érdekében törik össze a szemeket. A kölesek kiváló fehérje, B1-, B2-vitamin-, mangán, magnézium, foszfor, cink és réz, és jó B2-, B6-, folsav, rostanyag és vasforrások. Számos polifenolt is tartalmaznak.
Miért egészséges?
A Bioscience, Biotechnology and Biochemistry folyóirat 2008-ban közölt tanulmányában olvashatunk a köles cukorbetegség markerekre gyakorolt hatásáról. Elhízott, cukorbeteg egerek köleskivonatos kezelésekor látványosan megemelkedett a jótékony HDL-koleszterin-szintjük, ugyanakkor csökkent a vérükben a cukorbetegséget kiváltó összetevők mennyisége. A szerzők megállapították, hogy az eredmények alapján a köles felhasználása lehetséges a 2-es típusú cukorbetegségek kezelésekor.
A köles legcélszerűbb felhasználása
A hagyományos orosz köleskása tápanyagdús reggeli étel, és egy kicsit megbolondítva még mindig szívbarát. Tegyünk 7 dl vízbe 1 csésze (200 g) kölesdarát, forraljuk fel, és főzzük 15 percig. Keverjünk hozzá mézet, diót, mogyorót és aszalt gyümölcsöket, hogy növeljük tápértékét. Reggeliként vagy desszertként fogyasztva egyaránt élvezetet nyújt. Egy adag főtt köles (1 csésze/174 g) 207 kalóriát, 6,1 g fehérjét, 1,7 g zsírt (ebből 0,3 g telített zsír), 41,2 g szénhidrátot, valamint 2,3 g rostot tartalmaz.
Diétás receptek kölessel
Karfiolos, petrezselymes köleskása
A főtt kölesből és karfiolból készített pürével helyettesíthetjük a krumplipürét, amely makrobiotikus diétában nem engedélyezett. Jó sok fokhagymával és petrezselyemmel keverjük össze, és csepegtessünk rá olívaolajat: önmagában is finom! Próbáljuk ki vörösbabsalátával finom és könnyű fogásként.
Hozzávalók 6 személyre:
- 225 g köles
- 400 ml víz
- 1 fej karfiol rózsáira szedve
- 1 nagy csokor lapos levelű petrezselyem
- 4 gerezd fokhagyma, összezúzva
- só, frissen őrölt fekete bors
- 3-4 ek extra szűz olívaolaj
Tegyük a kölest száraz lábasba, és közepes hőfokon kevergessük, amíg meg nem érezzük a pirított köles illatát. Ez nagyjából 4 percet vesz igénybe. Óvatosan öntsük hozzá a vizet, mert hirtelen felforr, és kicsaphat a forró gőz. Forraljuk fel ismét, majd feddjük le, és főzzük addig, amíg a köles magába szívja az összes vizet, a kölesszemek megduzzadnak, és a színük halvánnyá válik (körülbelül 15 perc alatt). Eközben forraljunk fel 2,5 cm-nyi vizet egy másik lábasban, tegyük bele a karfiolt, fedjük le, és puhulásig főzzük (körülbelül 6-7 percig, a rózsák méretétől függően). Alaposan csepegtessük le. Tegyünk félre egy szép ágacska petrezselymet a díszítéshez, a maradékról szedjük le a leveleket, a szárukat dobjuk ki. Konyhai robotgépben vagy botmixerrel turmixoljuk simára és krémesre a karfiolt, a kölest, a fokhagymát és a petrezselyemleveleket. Alaposan ízesítsük sóval és borssal. Helyezzük át egy előmelegített, lapos tányérra, simítsuk le, csorgassuk rá egy kevés olívaolajat, és díszítsük a félretett petrezselyemágacskával.
Variáció: karfiolos-petrezselymes kölespogácsa
Készítsük el a keveréket a fent leírtak szerint és hagyjuk teljesen lehűlni. Ezután formázzuk lapospogácsákká– úgy a legjobb, ha 1 cm-nél nem vastagabbak -, és forgassuk bele egy kevés korpalisztbe. Süssük ki a pogácsákat forró olívaolajban (pirítsuk legalább 3-4 percig mindkét oldalán), szép barnára és ropogósra. Petrezselyemmel díszítve, tartármártással szervírozzuk.
Kölespiláf cukkinivel
A kölessel készült piláf annyiban különbözik a rizses változattól, hogy a köles 20 perc alatt megfő, a színe szép halványarany. Az íze kellemes.
Hozzávalók 4 személyre:
- 225 g köles
- 2 fej hagyma, aprítva
- 1 piros húsú paprika kimagozva és felszeletelve
- 2 gerezd zúzott fokhagyma
- 1 ek olívaolaj
- 575 ml víz
- 450 g cukkini, nagyobb darabokra vágva
- 2 ek frissen aprított lapos levelű petrezselyem
- só, frissen őrölt fekete bors
Először pirítsuk meg a kölest: száraz lábasban, közepes lángon kavargassuk körülbelül 5 percig, hogy a magvak enyhén megpiruljanak. Amikor érezzük a pirított illatot, és látjuk, hogy a magvak kezdenek kipattogni, tegyük félre. Közepes méretű lábasban pároljuk a hagymát, a paprikát és a fokhagymát az olajban, lefedve, nagyjából 10 percig. Adjuk hozzá a vizet, a kölest és a cukkinit, majd forraljuk fel. Fedjük le, állítsuk lejjebb a hőfokot és hagyjuk főni 20 percig, vagy amíg a köles megduzzad, és magába szívja a vizet. Forgassuk bele villával az aprított petrezselymet, ízlés szerint fűszerezzük, majd tálaljuk.
További érdekes cikkekért látogasson el a colore.hu weboldalra.