A fák elérhetik és túlléphetik azt a hőmérsékletet, amelyben már nem tudnak működni – figyelmeztetnek a tudósok. Egy új tanulmány szerint „az egész lombkorona elpusztulhat”, ha nem tesznek valamit a hőmérséklet emelkedésének megállítása érdekében.
A Plymouth Egyetem akadémikusai nemzetközi kutatókhoz csatlakoztak, hogy elemezzék a levelek hőmérsékletét a trópusi fákon. „Ha nem teszünk többet az éghajlatváltozás kezelésére, annak súlyos következményei lehetnek” – mondta Dr. Sophie Fauset. A kutatók szerint a tanulmány először mutatta be, hogy a trópusi levelek egy kis százaléka már eléri, és időnként meghaladja azt a hőmérsékletet, amelyen már nem tud működni. Azt mondták, hogy eredményeik komoly következményekkel járnak, mivel a trópusi erdők adnak otthont a világ biológiai sokféleségének nagy részének, és éghajlatunk kulcsfontosságú szabályozói.
A tanulmány arra is utalt, hogy az éghajlatváltozás folytatódásával egész lombkoronák pusztulhatnak el.
A csapat speciális berendezéseket, köztük a Nemzetközi Űrállomáson lévő érzékelőt használt, amely lehetővé tette a tudósok számára, hogy még aprólékosabban nézzék meg a lombkoronákat és a leveleket. A levelek hőmérsékletének bizonyos esetekben 10 másodpercenkénti mérésével a kutatók képet tudtak alkotni arról, hogy a további klímaváltozás milyen hatással lehet az erdőkre.
„Úgy gondoljuk, hogy a trópusi fák akár négy fokos hőmérséklet-emelkedéssel is megbirkóznak, és ezen túlmenően a hőmérséklet által kiváltott mortalitást tapasztalhatunk, aminek nyilvánvalóan komoly következményei vannak az erdőre, a biológiai sokféleségre és a szén-dioxid-kibocsátásra” – mondta Dr. Fauset, egyetemi docens. a szárazföldi ökológiában – mondta a BBC-nek.
A levelek hőmérséklete gyakran magasabb lehet, mint a levegő hőmérséklete.
A vizsgálatokat Brazíliában, Ausztráliában és Puerto Ricóban végezték. Az eredmények azt mutatták, hogy a lombkorona-melegítési kísérletekben
a levelek több mint egy százaléka évente legalább egyszer meghaladta a kritikus hőmérsékleti küszöbértéket.
A tanulmány a trópusi erdők sorsát is szimulálta a jövőbeli klímaváltozás felmelegedési forgatókönyvei szerint, feltárva a megnövekedett levegőhőmérséklet és a gyakoribb aszályok hatását. Kimutatta, hogy ez csökkenti a növények párolgási hűtési képességét, valamint felgyorsítja a levélhőmérsékletet és a lehetséges fapusztulást.
A cikkhez felhasznált angol nyelvű forrás: BBC