Tudományos tanulmányok szerint a hús- és tejtermékek kerülése az egyik legjobb módja a környezetterhelés csökkentésének.
Az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének (IPCC) jelentése szerint a növényi alapú étrendre való átállás segíthet a klímaváltozás elleni küzdelemben, viszont a Nyugat magas hús- és tejtermék-fogyasztása elősegíti a globális felmelegedést.
De mi a különbség a marhahús és a csirke között? Egy tál rizs több klímamelegítő üvegházhatást okozó gázt termel, mint egy tányér chips? A bor környezetbarátabb, mint a sör?
Az Oxfordi Egyetem tanulmánya szerint az élelmiszertermelés felelős az üvegházhatású gázok kibocsátásának negyedéért, hozzájárulva a globális felmelegedéshez. A kutatók azonban azt találták, hogy a különböző élelmiszerek környezeti hatásai nagyon eltérőek.
A tanulmányban elemzett összes termék közül a marha- és bárányhúsról derült ki, hogy messze a legkárosabb a környezetre.
Étrendünket illetően az IPCC szerint kevesebb húst, tejet, sajtot és vajat kell vásárolnunk, ugyanakkor több helyi eredetű szezonális élelmiszert kell ennünk, és kevesebbet kell kidobnunk belőle. Az IPCC azt is javasolja, hogy szigeteljük le az otthonokat, repülőgépek helyett vonattal és busszal utazzunk, üzleti utazások helyett pedig videokonferenciát használjunk.
Ha rendszeresen repül, a repülés más közlekedési formákkal való felváltása nagyobb hatással lehet a szénlábnyomra, mint az étrend megváltoztatása. Egy Londonból New Yorkba tartó egyirányú járat utasának szénlábnyoma alig fél tonna üvegházhatású gáz. Ha hagyományos benzinüzemű járműről elektromos autóra váltunk, egy év alatt ennek több mint dupláját takaríthatja meg.
Felhasznált forrás: BBC
Borítókép: Gettyimages