Egy floridai professzor szerint a megkövesedett villám felfedezése egy új anyag kialakulásához vezetett, amelyet eddig még soha nem fedeztek fel. Miután villám csapott egy fába a floridai New Port Richey negyedben, Matthew Pasek geotudós megállapította, hogy a csapás új foszforanyag képződését eredményezte egy kőzetben, amely új ásványcsoport tagját képviselheti. „Soha nem láttuk ezt az anyagot a természetben előfordulni a Földön – ehhez hasonló ásványok megtalálhatók a meteoritokban és az űrben, de még soha nem láttuk ezt az anyagot sehol” – mondta Pasek.
„Amikor a villám becsap egy fába, a talaj általában felrobban, és a környező fű elhal, heg keletkezik, és elektromos kisülést bocsát ki a közeli sziklán, talajon és homokon, fulguritokat képezve, más néven megkövesedett villámokat” – mondta Pasek.
Pasek szerint amikor a háztulajdonosok felfedezték a „villámsebhelyet”, egy fulguritot találtak. Feltételezve, hogy van némi értéke, úgy döntöttek, hogy eladják Paseknek. Az olaszországi Firenzei Egyetem ásvány- és krisztallográfia professzorával való együttműködés után a csapat nekilátott a szokatlan ásvány vizsgálatának.
„Fontos megérteni, mekkora energiája van a villámnak, mert akkor tudjuk, hogy egy villámcsapás mekkora kárt okozhat átlagosan, és mennyire veszélyes” – mondta Pasek.
„Florida a világ villámfővárosa, és a villámbiztonság fontos – ha a villám elég erős ahhoz, hogy megolvasztja a sziklát, biztosan meg tudja olvasztani az embereket is.”
A geológusok megpróbálták újra elkészíteni az anyagot egy laboratóriumban, de nem jártak sikerrel. A szakértők úgy vélik, hogy az anyag pontos körülmények között valószínűleg gyorsan képződik, és túl hosszú melegítés esetén a meteoritokban található ásványná válik. Pasek szerint nem valószínű, hogy ezt az anyagot más foszfátokhoz, például műtrágyákhoz hasonló felhasználásra lehetne bányászni, tekintettel a természetben előforduló ritkaságra. Hamarosan azonban hivatalosan is ásványnak nyilváníthatják, és további tudatosságra tehet szert a tudományos közösségben.
A cikk eredeti, angol nyelvű forrása: www.foxweather.com