(CNN) – Évente merész kalandorok százai töltenek napokat vagy heteket a bolygó legkeményebb, legmegmostohább körülményei között, szem előtt tartva a dicsőségre vágyó különleges célt: feljutni a Mt. Everest tetejére, a legmagasabb csúcsra, a világ tetejére. Valójában a körülmények olyan súlyosak, és a terep olyan nehezen bejárható, hogy a Mt. Everest a Föld legkeményebb ismeretlen körülményeinek ad otthont, mert egy bizonyos ponton túl nem volt meteorológiai állomás, senki sem tudta biztosan. milyen rossz körülmények lehetnek a csúcs felé. 2019-ben Perry segített ezen változtatni, amikor tagja volt annak a csapatnak, amely egészen a 27 657 láb magasan fekvő „The Balcony”-ig jutott el, és kevesebb, mint 1500 lábra van a csúcstól, hogy felszereljék a világ legmagasabb meteorológiai állomásait. „Az ég olyan sötét, mély, majdnem fekete, mert alattad van a légkör” – mondta Perry a The Balconyról. – Mintha a légkör peremén lennél – mondta. – A világ széle.
A kutatócsoport diadala rövid életű volt. Nem sokkal azután, hogy az időjárási adatok új magasságokból özönlöttek, hirtelen leálltak, miután egy 149 mérföld/órás széllökést rögzítettek.
„Nem tudjuk, mi történt” – mondta Perry a CNN-nek. „Elrepült? Megsérült a légcsavar? Levált a vezeték? Ez teljes spekuláció volt” – ismerte el. Perry és csapata visszatért a rajzasztalhoz, hogy olyan érzékelőt fejlesszenek ki, amelynek elég erősnek kellett lennie ahhoz, hogy ellenálljon a bolygó legerősebb szeleinek, ugyanakkor elég könnyűnek és kompaktnak kell lennie. Miután a Mt. Washington csapata segített egy új és továbbfejlesztett dizájn kidolgozásában, Perry májusban visszatért az Everestre.
Egy nehéz meteorológiai állomás szállításának logisztikája és a Mt. Everesten való felszereléséhez szükséges eszközök megteremtése még inkább növelték a kockázatot. „A legnehezebb teher, amit egy serpa (hegyi vezetőként alkalmazott emberek) el tudott vinni, körülbelül 35 font volt” – mesélte Perry.
És mivel az akkumulátorok önmagukban 35 fontot nyomnak, ez azt jelentette, hogy mindenki cipel valamit. „Ez nagy terhelés azon a magasságon” – hangsúlyozta Perry.
Nem beszélve a teherhordásról olyan szinte lehetetlen körülmények között, amelyekkel még szembe kellett nézniük. Perry csapata idén elindult a hegyre, nagyobb volt a reményük, hogy az új állomások jobban bírják a körülményeket. Minden rendben ment. Az anyatermészetnek azonban más ötlete támadt. Az előrejelzések szerint a szelet jóval több mint 50 mérföld/órás sebességgel fújták azon a napon, amikor a jóváhagyást tervezték.
„Gyorsan nyilvánvalóvá vált, hogy ez nem az a nap, és ezért nagyon nehéz kihívást kellett lebonyolítanunk” – mondta Perry.
Néhány órával a telepítés befejezése után Perry megerősítette, hogy Bishop Rock adatokat továbbított, amelyek biztosítják, hogy a világ legmagasabb meteorológiai állomása működik. Mostantól az előrejelzési modellek képesek lesznek bevinni adatait az előrejelzések származtatásához, így a hegy sokkal biztonságosabb lesz a hegymászók számára. „Ez jobb előrejelzéseket jelent a hegymászó közösség számára. És nem kétséges, hogy hosszabb távon életeket menthet” – mondta Perry.
Az adatok most már széles körben elérhetők a hegymászók, a serpacsapatok és a mentők számára.
Az EVEREST ÉLŐ METEOROLÓGIAI ADATAI itt érhetőek el: https://everest-pwa.nationalgeographic.org/
A cikk eredeti, angol nyelvű forrása: https://edition.cnn.com/
A fotók forrása: edition.cnn, National Geographic