A hónapokig tartó hőhullám és a rekordalacsony csapadékmennyiség példátlan szárazságot eredményezett a Jangce, Kína leghosszabb folyója mentén. A tavak és a mellékfolyók visszahúzódtak az aszály következtében, feltárva a folyómedreket, sőt egy 600 éves buddhista kőfaragást és sziklákat is a híres Guanyin pavilon alatt, a Hubei tartománybeli Vuhanban. A folyók alacsony szintje csökkentette a térségben található vízerőművek energiatermelési képességét.
A villamos energia megtakarítása érdekében bevezetett sürgősségi intézkedések közé tartozik a gyárak bezárása, az üzletek nyitvatartásának csökkentése és az irodaházak légkondicionálásának leállítása – mindezt a nagy villamosenergia-igény és az alacsony termelés kettős csapása miatt. A folyó mentén elhelyezkedő nagyvárosokban Sanghaj lekapcsolja híres vízparti lámpáit, Luzhou városa pedig éjszaka lekapcsolja az utcai lámpákat, hogy csökkentse az elektromos hálózatra nehezedő nyomást. A kínai vízügyi minisztérium szerint a nyári csapadékmennyiség a Jangce folyó medencéjében a legalacsonyabb a rekordok 1961-es kezdete óta. A kínai Nemzeti Klímaközpont szerint a tartós regionális hőhullámok is megdöntöttek minden rekordot. A hőmérséklet a múlt héten tetőzött, az Országos Meteorológiai Központ augusztus 12. és 17. között hat egymást követő napon adta ki a legmagasabb „magas hőmérsékleti riasztást”.
Erdőtüzek ütöttek ki Szecsuán tartományban, amely különösen súlyosan érintette Chongqing települést. A Jangce folyó vízgyűjtőjének más tartományaiban is fokozott készültség van füves és erdőtüzek miatt.
A Jangce által táplált tavak, mint például a Hunan tartományban található Dongting-tó, drámai mértékben összezsugorodtak egy olyan területen, ahol a gazdálkodáshoz öntözésre van szükség. Kína legnagyobb édesvizű tava, a Jiangxi tartományban található Poyang-tó mintegy 75%-kal zsugorodott a helyi hatóságok szerint. A tó körüli gazdálkodók a tó tápanyagban gazdag vizére támaszkodnak szántóik és terményeik öntözésére. Az alacsony vízszint a helyi közösségek ivóvízellátását is befolyásolta, és arra kényszerítette a hatóságokat, hogy vizet engedjenek ki a Három-szoros és a Danjiangkou tározókból, hogy enyhítsék a hiányt – írja a CCTV állami műsorszolgáltató. Az egész régióban az aszály fenyegetést jelent Kína őszi termésére nézve, Szecsuán tartományban már több ezer hektárnyi érték veszett el.
Az előrejelzések szerint a szélsőséges hőmérséklet augusztus végéig folytatódik.
Borítókép: Getty Images
Cikk forrása: https://www.bbc.com/The Visual Journalism Team