Kedden és szerdán még marad a nyárias meleg, csütörtöktől viszont markáns változás érkezik. Az orvosmeteorológiai helyzet extrém lesz, ugyanis 2 nap alatt 3 front érkezik!
Orvosmeteorológiai helyzetkép
Csütörtökig a meleg miatt migrén, fáradékonyság jelentkezhet. A megerősödő szél fokozza a fejfájást, emellett ingerlékenységet és szokatlan stresszt okoz. A hőérzetet csupán a szél rontja, de a tűző nap miatt így is melegebbnek érezzük a levegőt. Érdemes több időt a napon tartózkodni, ugyanis az UV sugárzás még nem számottevő, viszont a D-vitamin raktárainkat feltölthetjük.
Csütörtöktől vége a jónak, 180 fokos fordulat következik az orvosmeteorológiai helyzetben.
Először egy mediterrán érkezik úgynevezett okklúziós fronttal. Ez azt jelenti, hogy mind a hideg, mind a melegfrontra érzékenyek szenvedni fognak. Görcsös eredetű tünetek lehetnek a leggyakoribbak, mint például a hasi görcsök, görcsös fejfájás, izomgörcsök. A vérnyomásproblémákkal élők tünetei szintén fokozódhatnak, a változékony időben vérnyomás-ingadozás léphet fel. Pénteken egy újabb hidegfront érkezik, így az említett tünetek továbbra is fennállhatnak, valamint
a több napos terhelés következtében már szívproblémák is előfordulhatnak.
Az érintetteknek most mindenképp javasolt felkészülni, mert ez az időszak a megszokottnál megterhelőbb lesz!
Jelenleg veszélyes a levegő minősége több nagyvárosban, amely igen komoly egészségügyi kockázatot jelent. A jó hír, hogy a pénteki front hatására kitisztulhat a levegő. A pollenszint szintén csökken a hétvégére.
Közlekedési meteorológia
A közlekedés során nő a balesetveszély. A csapadék miatt nedvessé váló utakon megnő a féktáv, hirtelen fékezés esetén megcsúszhat a gépjármű. Az intenzívebb csapadék jelentősen rontja a látástávolságot, javasolt a megszokottnál lassabban vezetni. A fényviszonyok a borult és esős időben rosszabbak, nagyobb eséllyel lehetünk fáradékonyak és figyelmetlenek.
Az orvos meteorológiai helyzetkép az Országos Meteorológiai Szolgálat (www.met.hu) orvosmeteorológia rovatának korábbi jelentései alapján készül. Továbbá az elsődleges felhasznált irodalom : „A Kérdő-féle frontérzékenységi teszt vizsgálata és kísérlet a
továbbfejlesztésre” c. szakmai publikáció (2014. november, Fülöp A., Dúll A., Mika J.).