Esővízgyűjtés okosan: csináld úgy, mint a profik!

Ezt a cikket köszönjük a colore.hu női életmód magazinnak.

Az esővízgyűjtés a legtöbb kertész szívügye: amellett, hogy sokkal gazdaságosabb ezzel locsolni, több előnye is van, ám nem mindegy, hogy hogyan gyűjtjük és használjuk fel!

Az esővíz évezredekig az első számú locsolási mód volt, azonban a kutak majd a csapvíz megjelenésével az esővíz némiképp háttérbe szorult. Manapság, amikor a vizet rendkívüli módon meg kell becsülnünk, és ajánlott spórolni, különösen fontos, hogy átgondoljuk az esővíz hasznosítását!

Ezért jó az esővízgyűjtés

Kertünket mindenképpen éri eső, így nem az a kérdés, hogy jut-e esővíz a növényekre, hanem az, hogy mi tudatosan teszünk-e róla, hogy még többet kapjanak belőle. Ha kutunk van, a víz minősége függ attól, hogy milyen talajból jön tör felszínre. Szobanövényeinket jellemzően csapvízzel locsoljuk, ám jellemzően a kertünk is ebből kap. Ugyan ez a víz ivásra alkalmas, a tisztítás során számos olyan anyag kerül bele, ami nem feltétlenül jó a növényeinknek, így meggondolandó, hogy mi a legjobb megoldás.

Sajnálatos módon az esővízben is vannak olyan összetevők, amik miatt nem ideálisak a növényeknek. Ugyan nem vegyszerezett, mégis belekerülhetnek a levegő szennyeződései. Mindennek ellenére nem nyúlhatunk mellé, ha ezzel locsoljuk kinti növényeinket, ugyanis ha akarjuk, ha nem, néhanap a természet is gondoskodik vízellátásukról.

Hogyan gyűjtsük az esővizet?

Az esővízgyűjtéshez a legegyszerűbb módszer a hordó használata: egy átlagos hordóban nagyjából ötven liter esővizet gyűjthetünk össze. A jellemzően műanyagból készült hordót olyan helyre tegyük, ahol az ereszcsatornából könnyedén belefolyik a víz.

Az esővízgyűjtés legegyszerűbb módja, ha hordót teszünk az eresz alá

Az esővízgyűjtés legegyszerűbb módja, ha hordót teszünk az eresz alá / Kép forrása: Shutterstock / Puzzlepix

Ha egy mód van rá, ne tartsuk benne hetekig a vizet, mert meglehetősen könnyen algásodik, és a szúnyoglárvák is hamar megtalálják. A kis lárvák a víz tetején gyülekeznek, így egy használaton kívüli sűrű szövésű szűrő használatával kiemelhetjük a lárvákat, amik a szabadlevegőn elpusztulnak.

Ha ilyen kis lényeket látunk a vízen, érdemes szűrővel eltávolítani őket

Ha ilyen kis lényeket látunk a vízen, érdemes szűrővel eltávolítani őket / Kép forrása: Shutterstock / Puzzlepix

Hogyan használjuk?

Ha már a hordóban van a víz, nem magától értetődő, hogy hogyan jussunk hozzá. Egy nagyobb poharat belemerítve kannába merhetjük a vizet, de ha a kanna belefér a hordóba, egyből tehetjük bele, hogy megtöltse magát.

A legjobb, ha olyan esővízgyűjtő tartályt veszünk, aminek kialakítása lehetővé teszi, hogy slagot kössünk rá, így a legkönnyebb eljuttatni a vizet a megfelelő helyre. Önmagában a slag sajnálatos módon nem elég, ugyanis a megfelelő víznyomáshoz szivattyúra is szükségünk lesz.

Egy slag és egy szivattyús segítségével el is felejtkezhetünk arról, hogy hordóból locsolunk

Egy slag és egy szivattyús segítségével el is felejtkezhetünk arról, hogy hordóból locsolunk / Kép forrása: Shutterstock / Puzzlepix

Akinek kevés helye van a kertben, a föld alá is teheti a tartályokat. Ez a rejtett rendszer gyűjti és tárolja is az esővizet, azonban ha kész kertünk van, érdemes meggondolni, belevágjunk-e, ugyanis fel kell hozzá túrni a területet. Ugyan jelentősen drágább, mint a hordós vagy a tartályos rendszer, hosszabb távon megéri a befektetést, ugyanis rendkívül sok víz fér bele, és helyet sem foglal a kertben.

Akár a föld alatti tartály is megoldást jelenthet - ám akkor javasolt, ha kertfelújítást tervezünk

Egy slag és egy szivattyús segítségével el is felejtkezhetünk arról, hogy hordóból locsolunk / Kép forrása: Shutterstock / Puzzlepix

A választott tartály vagy hordó mérete sok mindentől függ – írja a KRQ. Ha csapadékos tájegységen élünk, nem kell attól tartanunk, hogy egy nagyobb tartály nem telik meg, de ha mellette kertünk kicsi, nem érdemes hatalmas tartályba beruháznunk. Gondoljuk meg a saját és kertünk igényeit is, de vegyük figyelembe a tető nagyságát is, ugyanis egy 40 négyzetméteres tetőről akár 600-700 liter víz is lezúdulhat egy esősebb időszakban.

Ugyan az esővíz gyűjtése körülményesnek tűnhet, manapság ezzel segíthetünk a legtöbbet a Földnek, és ezzel pénztárcánkat is kímélhetjük.

Virágos ablakpárkányt szeretnél?

A locsolás elengedhetetlen, ha szépen nyíló virágokat szeretnénk kertünkben. Akár cserépben, akár a kertben vagy a balkonládában tartjuk őket, rendszeres öntözésüket nem úszhatjuk meg. Ha szép, virágokkal teli balkonláda az álmod, olvasd el cikkünket, amiben végigvettük, hogy mit kell tenned hozzá!

További érdekes cikkekért látogasson el a colore.hu weboldalra.

Fagyos éjszakák a hét második...

Csütörtökön reggel a déli területek kivételével sokfelé felszakadozik a felhőzet, csapadék nem várható. A minimum...

Eső, havas eső és hó is eshet!

Kedden reggel borult, párás időre ébredhetünk, a keleti tájakon várható csapadék. A minimum hőmérséklet értéke -1 és +3

Változékony, csapadékos napok!

Pénteken reggel több helyen képződik pára és köd. A minimum hőmérséklet értéke -4 és +3 fok között alakul. Napközben...

Mit főzzek ma?

Főétel Májas hurka
tippek-trukkok_icon

Májas hurka

30-60 perc
könnyű
750-1000kcal
Desszert Almás-habos kocka
tippek-trukkok_icon

Almás-habos kocka

30-60 perc
közepes
500-750kcal
7 napos előrejelzés

Budapest időjárás előrejelzése

Dec 11.
SZ
4
 
1
28mm
89%
Dec 12.
CS
4
 
1
Dec 13.
P
2
 
-2
Dec 14.
SZ
1
 
-2
Dec 15.
V
5
 
1
Dec 16.
H
6
 
5
Dec 17.
K
9
 
1
Dec 18.
SZ
7
 
-1
Dec 19.
CS
5
 
0
Dec 20.
P
5
 
1

Orvosmeteorológia

Orvosmeteorlógia FőorvosSüsi

UV index

süsi
0.16
Gyenge
Különlegesen érzékeny bőrűek és csecsemők kivételével óvintézkedés nem szükséges.
Maximális ajánlott napon tölthető idő:
Nagyon érzékeny bőr esetén:
45-60 perc
Érzékeny bőr esetén:
60-75 perc
Kevésbé érzékeny bőr esetén:
100-120 perc

A nap képe