„Elmarad” a fagyosszentek!

A fagyosszentek Szent Mamertus (vagy egyes országokban Tarzusi Szent Bonifác ), St. Pancras és Szent Szervátiusz. Azért nevezték el őket, mert ünnepük május 11-re, május 12-re, illetve május 13-ra esik, amit osztrák , belga , horvát , cseh , holland , francia , német , magyar , észak -olasz nyelven kökénytélnek neveznek.

Az északi félteke egyes részein a május 12-től május 15-ig tartó időszakról gyakran gondolják, hogy sok éven át rövid ideig hidegebb időt hoz, beleértve a tavasz utolsó éjszakai fagyait.

Galilei tanítványai megerősítették ezt az időjárási mintát az 1655-70-es évekre vonatkozóan, és jelentős fagyokról számoltak be a fagyosszentek napjaiban. 1902-ben azonban William Dines, a Királyi Meteorológiai Társaság elnöke modern statisztikai technikákat használt annak bizonyítására, hogy a fagyosszentek egy mítosz, amelyet a szelektív jelentések hoztak létre. Másrészt a Kew Gardens 1941 és 1969 közötti adatainak áttekintése kimutatta, hogy május 13-a általában a hónap legmelegebb napja volt, és ezt a hőmérséklet meredek csökkenése követte.

A tavaszi fagyok különösen a talajszinten, nagyon veszélyesek a mezőgazdaságra. A fiatal hajtások és növények károsodása komoly bevételkiesést jelenthet a gazdálkodók számára, ezért a tavaszi fagyok által sújtott országokban a mezőgazdasági fagyfigyelmeztetés az időjárási szolgálatok szokásos feladatai közé tartozik.

Egy példa … Svájc:
Az fagyosszentek szingularitása összevethető a tavaszi fagyok gyakoriságával. Ehhez hozzá kell férni a közvetlenül a talajszint felett végzett hosszú sorozatú hőmérsékletmérésekhez. A leghosszabb adatsorok a föld feletti 5 cm-es hőmérsékletekre 1965-ből származnak, és a Genf-Cointrin, a Payerne és a Zürich-Kloten meteorológiai állomásokról származnak.

Az áprilisi és májusi adatsorok elemzése egyértelműen azt mutatja, hogy hosszú távú átlagban a közvetlenül a talaj feletti fagy (azaz talajmenti fagy) csak április közepéig fordul elő rendszeresen. Ezt követően a talajfagy előfordulási gyakorisága május végére fokozatosan majdnem nullára csökken.

Nincs bizonyíték arra, hogy a talajfagy gyakoribb lenne a májusi fagyosszentek időszakában. A rövidebb adatsorokkal rendelkező meteorológiai állomásokon sem utalnak a megfigyelések arra, hogy a fagyosszentek időszakában gyakrabban fordulna elő talajfagy. Arra a következtetésre juthatunk tehát, hogy Svájcban nincs bizonyíték arra, hogy a fagyosszentek olyan májusi időszakot jelentenek, amikor gyakoribb a talajfagy.

Idén nálunk is „elmarad” a fagyosszentek. A térségünket elérő ciklon miatt megnövekszik a felhőzet, amelynek köszönhetően enyhébb lesz a hajnal, így a fagyzugos helyeken sem csökken 0 fok alá a hőmérséklet.

Felhasznált forrás: wikipédia, MeteoSwiss

Hidegfront a láthatáron!

Szerdán reggel gyengén fátyolfelhős lesz az ég, csapadék nem alakul ki. A minimum hőmérséklet értéke 0 és 8 fok között...

A magyar vidék munkaerőpiaca –

Magyarország vidéki régióinak álláslehetőségei meglehetősen egyenlőtlen képet mutatnak, hiszen míg például a Dunántúl...

Nagy napi hőingás terheli a...

Kedden reggel a Duna vonalától keletre gyengén felhős, másutt közepesen felhős lesz az ég. Csapadék nem alakul ki. A...
7 napos előrejelzés

Budapest időjárás előrejelzése

Máj 14.
SZ
21
 
8
Máj 15.
CS
17
 
11
6mm
36%
25km/h
ÉNy
Máj 16.
P
17
 
6
Máj 17.
SZ
16
 
7
21km/h
NyÉNy
Máj 18.
V
18
 
8
Máj 19.
H
20
 
10
Máj 20.
K
21
 
11
Máj 21.
SZ
21
 
10
Máj 22.
CS
23
 
12

Orvosmeteorológia

Orvosmeteorlógia FőorvosSüsi

UV index

süsi
5.25
erős
Széles karimájú kalap, napszemüveg, érzékenyebbeknek napernyő, fedetlen testrészekre fényvédő krém alkalmazása indokolt!
Maximális ajánlott napon tölthető idő:
Nagyon érzékeny bőr esetén:
20-30 perc
Érzékeny bőr esetén:
25-35 perc
Kevésbé érzékeny bőr esetén:
45-60 perc

A nap képe