Egy fontos ENSZ-felülvizsgálat szerint az éghajlatváltozás elleni küzdelemhez gyorsan meg kell változtatni világunk működését, utazásainkat, étkezéseinket és energiafelhasználásunkat.
Ez az első „globális felmérés”, amely a párizsi megállapodás 2015-ös aláírása óta vizsgálja az országok erőfeszítéseit a bolygó felmelegedését okozó kibocsátás csökkentésére. Bár történt előrelépés, az erőfeszítéseket most jelentős mértékben fokozni kell. A jelentés „radikális szén-dioxid-mentesítést” szorgalmaz a fosszilis tüzelőanyagok szén-dioxid-leválasztás nélküli gyors megszüntetésével. A fosszilis tüzelőanyagok, például az olaj, a gáz és a szén villamosenergia-termelésre való elégetése szén-dioxidot bocsát ki, amely az éghajlatváltozás fő mozgatórugója. Az ipari folyamatok és erőművek szén-dioxid-leválasztása megakadályozza a termelt CO2 nagy részének kibocsátását.
A megújuló energiát egyre többfelé terjeszteni kell, miközben az erdőirtást meg kell állítani és 2030-ra vissza kell fordítani.
Az összefoglaló jelentést a politikai vezetők megfontolják, és az idén később Dubaiban zajló globális klímatárgyalások központi eleme lesz.
Az elmúlt két év során az ENSZ azt tűzte ki célul, hogy felülvizsgálja a 2015-ben a párizsi megállapodást aláíró országok ígéreteit.
A nyolc évvel ezelőtti találkozón az országok megállapodtak abban, hogy az ipari forradalom óta tapasztalható felmelegedés mértékét jóval alacsonyabb szinten tartják.
A jelentés megvizsgálja a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére, az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásra tett erőfeszítéseiket, valamint azt, hogy hogyan mozgósították a finanszírozást és a technológiát, hogy segítsenek a szegényebb nemzeteknek a probléma kezelésében.
A dokumentum elismeri, hogy sok előrelépés történt, de az évszázadra előrejelzett globális hőmérséklet-emelkedés még mindig jóval meghaladja a Párizsban ígérteket.
E célok betartása most az ambíciók jelentős növekedését követeli meg a leltár szerint, ami széleskörű „rendszerátalakítást” igényel. Ez azt jelenti, hogy társadalmunk minden aspektusának meg kell változnia, hogy megfékezzük az emelkedő hőmérsékletet. Ide tartozik az energiatermelés módja, az utazás, a munka és az élelmiszertermelés módja. Szakértők szerint az ilyen típusú változásokhoz a kormányoknak kezdeményezőkészségre van szükségük, és gondoskodniuk kell arról, hogy klímaintézkedéseiket ne semmisítsék meg azonnal más politikák és befektetések miatt.
A jelentés egyértelműen felszólít a megújuló energiaforrások, köztük a szél és a napenergia gyors növelésére, de azt is kijelenti, hogy az általuk termelt szén-dioxidot nem megkötő fosszilis tüzelőanyagoknak nincs jövője. A leltár azt mondja, hogy ezek „nélkülözhetetlen elemei” a nettó nullára való igazságos átmenetnek e század közepére.
A jelentés szerint az elektromos járművek „a legnagyobb mérséklési potenciált kínálják” a közlekedési ágazatban, amely azt is kiemeli, hogy a klímabarát, egészséges táplálkozásra való átállás, az élelmiszer-pazarlás csökkentése és a fenntartható mezőgazdaság előmozdítása jelentős változást hozhat a kibocsátás korlátozásában. A felmérés célja annak biztosítása, hogy a kormányok által az ENSZ-nél 2025-ben bejegyzett következő szén-dioxid-kibocsátás-csökkentési tervek ambiciózusabbak legyenek, mint a jelenlegiek.
A jelentés azonban az év végén Dubaiban megrendezésre kerülő COP28 globális éghajlat-változási tárgyalások megbeszélésének alapját is képezi majd.
A COP27-en az összes fosszilis tüzelőanyag fokozatos kivonásáról szóló megállapodásra irányuló erőfeszítések kudarcba fulladtak, mert több jelentős olajtermelő ország ellenállása is fennállt.
„Arra buzdítom a kormányokat, hogy alaposan tanulmányozzák a jelentés megállapításait, és végső soron értsék meg, mit jelent számukra, és milyen ambiciózus lépéseket kell tenniük ezután” – mondta Simon Stiell, az ENSZ éghajlatváltozási szervezetének ügyvezető titkára.
A felhasznált angol nyelvű forrás: BBC