Nyáron nagyon sokan indulnak útnak autóval, hiszen ilyenkor mennek a legtöbben nyaralni, kirándulni vagy túrázni. A forgalom ilyenkor nagyobb lehet, mint egy tavaszi vagy nyári hétköznapi napon, különösen a hétvégéken lehet több autóra számítani az utakon. A biztonságos közlekedés érdekében érdemes megfontolni a következő nyári autózási tanácsokat.
Sokan azt gondolják, hogy mivel nyáron nem kell csúszós utakra, nagy hóviharokra vagy ónos esőre számítani, nem is kell annyira odafigyelni a vezetésre, végül is az időjárás nem tartogat különösebben nagy kihívásokat. Az erős napsütés és a nagy esőzések azonban nyáron is komoly gondot okozhatnak az autósoknak. Mire érdemes tehát odafigyelni a nyári vezetés során?
Miért fontos, hogy nyáron nyári gumi legyen az autón?
>Az egyik legfontosabb lépés a nyári autózás tekintetében az, hogy megfelelő abroncs kerüljön fel az autóra. Nagyon sokan vannak, akik nyáron is téli gumikkal közlekednek, mondván, ha a gumi bírta a havat és a jeget, bírni fogja a nyári esőket is.
A helyzet azonban az, hogy a téli abroncsok úgy lettek kialakítva, hogy az alacsony hőmérsékleten nyújtsanak biztonságos vezetési élményt, a forró aszfalt lényegesen rontja a teljesítményüket, már ami a tapadást illeti.
A nyári gumik úgy lettek kifejlesztve, hogy nagy melegekben is optimális kopást, és jó tapadást érhessenek el. Ha téli gumival közlekedünk, akkor hosszabb fékútra kell számítanunk, ez pedig veszélyes lehet, akár száraz, akár nedves az aszfalt. Célszerű tehát időben elvégezni a cserét, lehetőleg már tavasszal, amikor tartósan 7 fok fölötti a hőmérséklet.
Vezetési tanácsok esős napokra
Nyáron is lehetnek nagy esőzések, és az elmúlt években voltak is nagy esős napok, amikor sok autós fontolta meg, hogy érdemes-e egyáltalán autóba ülnie. Az esős aszfalt nagyobb odafigyelést igényel, és érdemes betartani a következő, általános tanácsokat.
- Figyeljünk a sebességére és a sebességhatárokra! Esős napon még fontosabb, hogy a megfelelő sebességgel közlekedjünk.
- Tartsunk megfelelő követési távolságot! Mivel a látási viszonyok ilyenkor nem túl kedvezőek, fontos, hogy megfelelő távolságot tartsunk az előttünk haladó autó és a mi autónk között.
- Tompított fényszóró használata: esős időben mindenképp célszerű használni a tompított fényszórót a jobb láthatóság érdekébe.
- Használjuk a klímát! A klíma segítségével megelőzhetjük a páralecsapódást az autóban.
- Ha megcsúszik a kerék egy vizes folton, akkor ne nyomjuk a gázt, és ne tapossunk a fékre sem.
Hogyan vezessünk erős napsütés esetén?
Nyáron nemcsak a nagy esőzések, de a szempáráztató, autósokat elvakító napsütés is sok gondot okozhat vezetés közben. Veszélyes is úgy közlekedni, hogy elvakít minket a fény. De hogyan csökkenthetjük az erős napsütés kockázatait?
Tiszta szélvédő: erős napsütésben minden apró szennyeződés látszani fog a szélvédőn, ami akadályozhatja a látási viszonyokat. Érdemes tehát alaposan letisztítani a szélvédőt, mielőtt egy ragyogó nyári napon útnak indulunk.
Napszemüveg: hogy az erős napsütés ne vakíthasson el minket, érdemes UVA- és UVB-sugárzás elleni védelemmel ellátott napszemüveget viselni vezetés közben.
Óvatosság: legyünk rendkívül óvatosak a kereszteződésekbe, hiszen a napfény annyira akadályozhatja a láthatóságot, hogy a bicikliseket, rollereseket nem is vesszük észre.