A világ legnagyobb tengerjáró hajója első útjára indult a floridai Miamiból, de aggályok merülnek fel a hajó metánkibocsátása miatt.
A 365 méter hosszú (1197 láb) Icon of the Seas legfeljebb 7600 utas befogadására alkalmas. A Royal Caribbean Group tulajdonában van. A hajó hétnapos sziget ugráló útra indul a Karib-térségben.
A környezetvédők arra figyelmeztetnek, hogy a cseppfolyósított földgázzal (LNG) hajtott hajó káros metánt szivárogtat a levegőbe. A finnországi Turkuban található hajógyárban épült Bahamákon bejegyzett hajó
hét úszómedencével és hat csúszdával rendelkezik. Felépítése 2 milliárd dollárba (1,6 milliárd fontba) került, és több mint 40 étteremmel, bárral és társalgóval rendelkezik.
Bár az LNG tisztábban ég, mint a hagyományos tengeri üzemanyagok, például a fűtőolaj, fennáll annak a veszélye, hogy néhány gáz kiszabadul, ami metán szivárgását okozza a légkörbe. A metán sokkal erősebb üvegházhatású gáz, mint a szén-dioxid. „Ez egy lépés a rossz irányba” – idézte Bryan Comert, a Tiszta Közlekedés Nemzetközi Tanácsa (ICCT) tengerészeti programjának igazgatóját a Reuters hírügynökség. „Becsléseink szerint az LNG tengeri üzemanyagként való használata több mint 120%-kal több üvegházhatású gázt bocsát ki az életciklus során, mint a tengeri gázolaj” – mondta.
A hét elején az ICCT kiadott egy jelentést, amely szerint az LNG-tüzelésű hajók metánkibocsátása magasabb, mint a jelenlegi szabályozás feltételezi. Erőteljes üvegházhatású gáz, a légkörben lévő metán 20 év alatt 80-szor több hőt köt be, mint a szén-dioxid. E kibocsátás csökkentését kulcsfontosságúnak tartják a globális felmelegedés lassítása szempontjából. A Royal Caribbean szerint az Icon of the Seas 24%-kal energiahatékonyabb, mint a Nemzetközi Tengerészeti Szervezet által a modern hajók számára megkövetelt.
A társaság 2035-re tervezi egy nettó nulla hajó bevezetését.
A Cruise Lines International Association szakmai szervezet szerint a tengerjáró ipar a turizmus egyik leggyorsabban növekvő ágazata, különösen a fiatalok érdeklődnek a körutazások iránt.
Forrás: BBC